Приборкай своїх драконів. Як перетворити недоліки на переваги. Хосе Стивенс
їм залишається, – це скиглити і скаржитися, бо ж до активних дій вони не вдаються.
Обох цих драконів породжує страх перед браком мобільності та обмеженням рухів. Саме з цієї причини нетерплячість і мучеництво вважають драконами, які стають на заваді людській діяльності, – так само як зарозумілість та самоприниження пригнічують натхнення.
Парадоксально, але нетерплячість і мучеництво уособлюють діяльність, що блокує більш ефективні дії. Ці дракони теж можуть «обмінюватися масками». Нетерпляча людина нерідко відчуває, що насправді вона страшенно страждає або потерпає від часових обмежень. Водночас людям, які схильні до мучеництва, часто бракує терплячості, бо їхня тривога повсякчас зростає.
П’ятий і шостий дракони: жадібність і саморуйнування
Жадібність і саморуйнування проростають із помилкових уявлень про самовираження. Кожна з цих рис пов’язана зі страхом втрати контролю над поведінкою й апетитом. Люди, які мають схильність до саморуйнування, бояться втратити контроль над своїми діями. Намагаючись опанувати власне життя, що напрочуд швидко стає некерованим, вони вдаються до відчайдушних заходів. А різні форми залежності й зусилля, спрямовані на те, щоб притлумити біль, можуть призвести до передчасної смерті. Отож, подібна форма самовираження призводить до припинення будь-якого самовираження загалом.
Що ж до жадібності – найбільший страх полягає в тому, що людині завжди бракуватиме певних речей, які забезпечили б їй відчуття особистого задоволення і щастя. Кохання, гроші, влада, привабливість – усе це має хтось інший, – авжеж, у сусіда й трава зеленіша. Люди, чий шлях заступає цей дракон, повсякчас ловлять вітра в полі та шукають омріяне там, де його годі й шукати. Водночас вони намагаються контролювати свою «ненажерливість», позбавляючи бажаного і себе, і інших.
Позаяк обидва дракони підривають підвалини самовираження людини, вважається, що вони не дозволяють їй проявити себе. Тут і криється головний парадокс: їх дуже часто сприймають саме як форми самовираження.
Саморуйнування може набувати рис жадібності, – скажімо, під час зловживання їжею чи алкоголем, що може зашкодити здоров’ю та призвести до його втрати. Так само й жадібність може призводити до саморуйнівної поведінки – надто коли людина чимось зловживає чи забуває про безпеку, прагнучи будь-що отримати бажане
Сьомий дракон: упертість
Познайомтеся з останнім драконом – упертістю. Його живлять хибні уявлення про авторитет, а люди, яких він атакує, опираються авторитетам чи будь-кому, хто намагається змусити їх зробити те, що вони робити не готові. Упертість для них є способом виторгувати собі трохи часу чи уповільнити плин подій, щоб їхня власна реакція на зміни не була надто бурхливою. Такі особистості буквально бояться змін і намагаються всіляко їх уникати, – зокрема, кажуть «ні» навіть тоді, коли насправді хочеться сказати «так». Через тенденцію сповільнювати