Галицька сага. Тінь незалежності. Петро Лущик

Галицька сага. Тінь незалежності - Петро Лущик


Скачать книгу
вона. – Спочатку мама з татом, а тепер професор… Знаєте, отче, сьогодні я зовсім випадково подумала про нього як про тата.

      – Не треба так, дочко! Професор Ревуцький, хоч і старший, але досить-таки міцний чоловік. Як-не-як, він пережив тиф у таборі! А теперішній грип – це навіть не тиф. А те, що ти назвала його своїм татом, у цьому немає нічого дивного. Професор був ним. Він замінив тобі твого справжнього тата, і я гадаю, що отець Гнатів радіє з того.

      – Але ж пан професор помирає!

      – Незбагненні шляхи Господа нашого! Зрештою, не всі хворі на цю «іспанку» помирають! Будемо молитися, щоб його минула ця чаша. А як там твій наречений?

      – Воює.

      Отець Йосиф Жук похитав головою.

      – Так, в Галичині зараз вирішується доля всієї України, – сказав він. – Справжні українці мають бути там. А твій Левко таким і є. Тому, Маріє, повертайся додому і сподівайся на краще. А я буду молитися за раба Божого Миколу, як, власне, молюся за всіх українців, які захворіли.

      Марія повернулася додому і стала чекати, як наказав їй священник. Вона сподівалася, що вже наступного дня двері відчиняться і вона знову побачить професора і зможе, нарешті, звернутися до нього зі словом «Тату!».

      На ранок у двері дійсно задзвонили. Дівчина похапцем накинула на плечі теплу хустину і побігла відкривати.

      У дверях стояли доктор Горбачевський і професор Екснер. Марія зрозуміла все. Її ноги якось одразу підкосилися, і вона повисла на руках доктора. Захоплені зненацька такою реакцією, хоч і цілком очікуваною, чоловіки удвох віднесли Марію в кімнату і поклали на диван. Дівчина майже одразу відкрила очі.

      – Тато… помер?

      У Марії виступили сльози.

      – Сьогодні вночі, – сказав Іван Горбачевський.

      – Так скоро! Я навіть не посиділа коло нього.

      – Для тебе це було б небезпечно. Коло пана професора був я.

      – Що? Що він говорив? – допитувалася дівчина.

      – Він просив переказати, що любить тебе як дочку і взяв з мене слово, що я не залишу тебе у такий важкий час. Я виконаю волю мого друга!

      Марія перевела погляд на професора Екснера, потім знов запитала Горбачевського:

      – Я можу його побачити?

      Доктор похитав головою.

      – Не можна! Померлих від «іспанки» одразу відвозять на Центральне кладовище і ховають у спільній могилі, – сказав він і додав: – Дуже глибоко!

      Марія знову заплакала:

      – Що мені робити?

      Тут озвався професор Екснер:

      – Чекайте свого нареченого. Коли він повернеться, я зайду до вас, і ми поговоримо про його майбутнє. Професор Ревуцький досить високо відзивався про нього, тому я спробую узяти його до себе.

      – Але у Левка лише чотири класи школи! – засумнівалася дівчина.

      – Разом з українськими професорами Австрії ми хочемо заснувати вільний університет, у якому будуть вчитися ті, хто змушений покинути батьківщину, – знову сказав Іван Горбачевський. – Я пропоную написати Левкові листа і пояснити всю ситуацію. Гадаю, йому не складе труднощів


Скачать книгу