Listy od astrofizyka. Neil deGrasse Tyson

Listy od astrofizyka - Neil deGrasse Tyson


Скачать книгу
ale zawsze miał rację.

      W każdym razie jestem pewna, że słyszał Pan wiele tego rodzaju historii. Na podstawie własnych obserwacji wierzę tylko w taki rodzaj szóstego zmysłu, który jest raczej pierwotnym przeczuciem ułatwiającym nam życie.

      Dziękuję za całą Pańską pracę.

      Kathleen Fairweather

      ~

      Droga Kathleen,

      dziękuję za Twoje świadectwo. Nie będę zaprzeczał Twojemu opisowi zdolności postrzegania przez Twoich rodziców.

      Dlatego też albo w kontrolowanych warunkach umiejętności te znikają, albo ludzie pamiętają tylko te przypadki, kiedy mieli rację, a zapominają o tych, kiedy się mylili – jest to jedna z najpowszechniejszych niedoskonałości ludzkiego postrzegania. Zjawisko to zostało dobrze zbadane przez psychologów i dotyczy na przykład ludzi mających przeczucia co do stanu zdrowia kogoś znajomego. Dzwonią do takiej osoby i dowiadują się, że jest właśnie w szpitalu albo nie czuje się dobrze.

      Takie rzeczy silnie zapadają w pamięć i wypierają wszystkie te przypadki, kiedy nie miało się racji. Jak już wspomniałem, istnieje na ten temat bogata literatura, której nie mogę tutaj streścić. Ale metoda badawcza, mówiąca nam więcej o nas samych, niż jesteśmy w stanie samodzielnie ustalić, pozwoliła ludzkości przejść od epoki przesądów i palenia czarownic (kiedy wierzono, że kobiety dysponują nieczystymi mocami) do epoki badań empirycznych, co dało początek rewolucji przemysłowej i współczesnemu społeczeństwu.

      Życzę wszystkiego dobrego w sprawach umysłu, ciała i ducha.

      Neil deGrasse Tyson

      Rozdział 3

      MYŚLI NIEUCZESANE

      Rozmaite sprawy, które zdaniem wielu wymykają się wszelkiej kategoryzacji.

      Złożoność

      piątek, 8 marca 2019 r.

      Czołem, Guru:

      niedawno zobaczyłem kosarza, co mi przypomniało, że w odległej, zamierzchłej przeszłości mieliśmy wspólnego przodka.

      Nasze późniejsze olbrzymie zróżnicowanie jest wynikiem wielu, wielu biliardów losowych mutacji DNA i wydłużania helisy, której około trzech miliardów nukleotydów istnieje w każdej z biliardów komórek mojego ciała. I te trzy miliardy muszą znajdować się w bardzo konkretnej kolejności, żeby mnie tworzyć, rozwijać, napędzać wszystkie procesy fizjologiczne w moim organizmie, a nawet rozkazywać mojemu instynktowi.

      W jaki sposób ledwie trzy gigabajty danych robią to wszystko? Mój iPhone wymaga do działania o wiele więcej.

      Te trzy giga wydają się zbyt małą ilością danych, żeby regulować zachowanie stu miliardów neuronów i biliardów synaps w moim mózgu.

      Moi religijni znajomi mają na to łatwe wyjaśnienie, którego nie akceptuję.

      Z najlepszymi pozdrowieniami

      Josh S. Weston

      ~

      Josh,

      prosty zestaw „zasad” może prowadzić do niebywałej złożoności.

      Na przykład członkowie kapitalistycznego społeczeństwa zasadniczo cenią pieniądze. Jeśli dodamy do tego kilka prostych doktryn gospodarczych, takich jak „kup coś i sprzedaj to drożej”, i połączymy z podstawowym rozumieniem „popytu i podaży”, otrzymamy nagle narożny sklep spożywczy oferujący dziesięć rodzajów mleka sprowadzanych z gospodarstw oddalonych o setki mil, dostarczanych poprzez rozbudowany łańcuch dostaw samochodami chłodniami, dostępnych dla nabywców przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

      Można by pokusić się o stwierdzenie, że stwórca wszechświata potraktował Twoje zdrowie priorytetowo i ustanowił ten niezmiernie złożony system krok po kroku tylko po to, żebyś mógł każdego dnia pić świeże mleko. Albo można też powiedzieć, że za tym wszystkim stoi chciwość.

      Ale zaczekaj, to nie wszystko…

      Co powiesz na to, że cały wszechświat zbudowany jest z zaledwie 92 pierwiastków?

      Albo że w przyrodzie istnieją tylko cztery oddziaływania podstawowe (silne, słabe, elektromagnetyczne, grawitacja)?

      Albo że mamy tylko cztery klasy cząstek elementarnych (reprezentowane przez kwarki,


Скачать книгу