Uważność dla wszystkich. Jon Kabat-Zinn
602-3fa3d51d5948">
Spis treści
1 Okładka
4 Uzdrowienie społeczeństwa obywatelskiego Uzdrowienie społeczeństwa obywatelskiego „O matko, właśnie przeczytałem wiadomości” Powtarzam sobie: wystrzegaj się zarozumialstwa W XXI wieku nie czas na politykę w starym stylu Lekcja wyniesiona z medycyny Poskramiająca moc rzeczy małych Uważność i demokracja Vietnam Meditation Blues – migawka z przeszłości, a może to teraźniejszość? I przyszłość? Fakty i akty „Nie wiem, co bym zrobił bez mojej praktyki!” Zawiesić rozproszenie Chwile ciszy Nadchodzą czasy uważności
5 Oddajmy się pięknu, które kochamy Wiedza czerpana z różnych źródeł sprawia, że stajemy się mądrzejsi Kwantowy skok ludzkości: karma spotyka dharmę Rozważania nad istotą przyrody i naszym w niej miejscem Rozwinięcie ukrytych wymiarów Odpowiednią dać rzeczy perspektywę Podziękowania Literatura Źródła cytatów O autorze
Tytuł oryginalny: Mindfulness for All: The Wisdom to Transform the World
Redakcja: Robert Sudół
Projekt okładki: Kav Studio Pola Rusiłowicz
Korekta: Anna Brzezińska, Beata Wójcik
Copyright © 2019 by Jon Kabat-Zinn, Ph.D.
The edition published by arrangement with Hachette Books, New York, New York, USA. All rights reserved.
Copyright © for the Polish translation by Roman Skrzypczak, 2021
Copyright © for the Polish edition by Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2021
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy plik jest objęty ochroną prawa autorskiego i zabezpieczony znakiem wodnym (watermark).
Uzyskany dostęp upoważnia wyłącznie do prywatnego użytku.
Rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci bez zgody właściciela praw jest zabronione.
Wydanie I
ISBN 978-83-8143-209-2
Konwersję do wersji elektronicznej wykonano w systemie Zecer.
Dedykuję Myli,
Stelli, Asie i Toby’emu
Willowi i Teresie,
Naushon,
Serenie
pamięci Sally, Elvina,
Howiego i Roz
wszystkim, którym zależy
temu, co możliwe
temu, co jest, jakie jest
mądrości
jasności umysłu
łagodności
miłości
Dokument chroniony elektronicznym znakiem wodnym
20% rabatu na kolejne zakupy na litres.pl z kodem RABAT20
Uważność dla wszystkich!
To chyba szalony pomysł. Ale właściwie dlaczego? Zwłaszcza w tych czasach, gdy nasze jednostkowe i zbiorowe życie poddane jest ogromnej presji z wielu stron.
Podtytuł książki nie jest hiperbolą. W dalszej części tekstu mam nadzieję wykazać, że tytułowa mądrość to potencjał, który jest częścią nas wszystkich. Co więcej, można go pielęgnować na wiele różnych sposobów. W ciągu ponad czterdziestu ostatnich lat miałem przywilej obserwowania z bliska, jak ten potencjał zaczyna być dostrzegany i rozwija się w najprzeróżniejszych sferach życia. Dziś, choć wciąż w początkowym stadium rozwoju, mądrość uważności okrzepła i staje się niezbędna bardziej niż dotąd.
Ewolucyjne znaczenie świadomości medytacyjnej
Jeśli chcemy lepiej zrozumieć samych siebie i w większym stopniu zasłużyć na nazwę nadaną naszemu gatunkowi1, jeśli chcemy uratować się przed samozagładą lub dystopijnym koszmarem przekraczającym największe zbrodnie, które już mamy na sumieniu, musimy zdobyć się na nową odpowiedzialność za własne czyny, za stan umysłu, za ludzką społeczność i za planetę. W przeciwnym wypadku, sądząc po tym, przez co przeszliśmy w przeszłości, nasze działania i zaniedbania mogą sprawić, że stworzymy świat tak niezdrowy i skażony, że mało kto będzie chciał w nim żyć. Te słowa to i tak dobry kandydat na niedomówienie tysiąclecia, albowiem widoczny gołym okiem wszechogarniający kryzys, w którym pogrąża się ludzkość, przybiera coraz bardziej drastyczną postać.
Zatem uważność dla wszystkich, pogłębianie mądrości w naszych działaniach oraz większa troska o nasz świat to nie jest zwykła moda czy pobożne życzenie. Takie podejście okazać się może kluczowym składnikiem naszej krótko- i długofalowej strategii przetrwania, ochrony zdrowia oraz troski o stabilny rozwój ludzkości. Aby jednak sprostać ogromowi takiego wyzwania, uważność, o której mowa, musi być ze wszech miar autentyczna oraz zakorzeniona w ogólnoludzkiej tradycji dharmy, kultywującej mądrość i współczucie2. Co do mnie, kiedy sięgam po pojęcie uważności, mam na myśli pewien rodzaj postrzegania oraz sposób na życie o długiej tradycji. Obecnie uważność bardzo dynamicznie się rozwija, wkraczając w najprzeróżniejszy sposób do głównego nurtu życia wielu środowisk i kultur. W zakresie wartości podejście, za którym się opowiadam, musi się opierać – i opiera – na etycznej i altruistycznej mądrości stojącej na jego straży, zakorzenionej w ciele i aktywnie stosowanej oraz na takim samym działaniu. Uważność można rozumieć jako jeden ze składników tradycji ludzkiej mądrości. Jej zasady w najbardziej klarowny sposób sformułował buddyzm, jej istota ma jednak uniwersalny charakter i znalazła różnoraki wyraz we wszystkich kulturach i tradycjach.
Uważam, że coraz popularniejsza praktyka medytacji uważności oraz jej świadome stosowanie w codziennym życiu mogą stworzyć podstawy autentycznej pomyślności, pokoju