Murdumine. Viktor Suvorov
tuleb?
30. oktoobril teatas Ungari valitsuse juht Imre Nagy mitmeparteisüsteemi taastamisest ja valimiste väljakuulutamisest.
1. novembril teatas Imre Nagy Ungari väljaastumisest Varssavi lepingu organisatsioonist.
Aga samal ajal kutsus Nõukogude Liidu saadik Ungaris, Juri Vladimirovitš Andropov, Ungari Töörahvapartei esimese sekretäri seltsimees Kádári Tököli lennuväljale läbirääkimistele kommunistliku liikumise tuleviku üle Ungaris. Seltsimees Kádár saabus läbirääkimistele. Ta lükati viisakalt lennukisse ja veeti Nõukogude Liitu. Teda võttis vastu seltsimees Hruštšov, lubades Ungari rahvale vennalikku internatsionaalset abi. Ainult seltsimees Kádár pidanuks seda abi paluma.
Seltsimees Kádár ajas sõrad vastu, aga Nõukogude seltsimehed palusid, et ta paluks.
Veenda meil osatakse.
Veendi. Ja Nõukogude Liidus formeeriti Ungari seaduslik valitsus kahest inimesest: János Kádár ja Ferenc Münnich. Ja Ungari seaduslik valitsus pöördus Nõukogude Liidu poole abi järele.
Saades abipalve, lubasid Nõukogude seltsimehed mõelda. 3. novembril kutsuti Nõukogude Armee üksuste väljaviimise küsimuse lahendamiseks Tököli lennuväljale Ungari kaitseminister kindralleitnant Pál Maléter ja tema lähimad abilised. Läbirääkimiste käigus saavutati kokkulepe koridoridest, mida mööda Nõukogude väed riigist lahkuvad. Ungari kaitseminister tõstis telefonitoru ja andis oma alluvatele ministeeriumis korralduse mitte tulistada Nõukogude vägede pihta, mis hakkavad liikuma mööda kokkulepitud marsruute.
Pärast seda korraldati väike sõbralik õhtusöök. Öeldi tooste selle eest, et kuigi läheme lahku, jääme ikkagi sõpradeks. Joodi, hammustati kõrvale, valati veel, küpses teine toost, kuid sel hetkel sisenes saali Nõukogude Liidu kangelane KBG esimees armeekindral Serov koos kinnivõtjate grupiga. Kogu Ungari kaitseministeeriumi juhtkond vahistati.
Üldiselt on kombeks lubada läbirääkimisi pidaval parlamentääril rahus lahkuda. Isegi Uus-Guinea inimsööjad ei söö teise hõimu samasuguseid inimsööjaid, kes tulid läbirääkimistele. Kuid meie peame pöörama tähelepanu rahvusvahelise olukorra keerukusele. Me peame aru saama, et jutt käis vennalikust rahvast, kes vajas abi. Kas seltsimeestel Hruštšovil ja Žukovil oli õigus lihtsalt niisama võtta ja lasta käest kuritahtlikud kontrrevolutsionäärid, ungari rahva ja kogu maailma proletariaadi vaenlased? See’p see lugu on!
Nad ei lasknudki.
Ja ei ole vaja meelde tuletada mingeid inimsööjaid Uus-Guineast, kui jutt käib kogu maailma progressiivse inimkonna õnnest.
3. novembril 1956. aastal kell 23.00 andis Nõukogude Liidu marssal Žukov Ees-Karpaatia sõjaväeringkonna juhatajale armeekindral Batovile ja erikorpuse komandörile kindralleitnant Laštšenkole signaali „Välk444” („Гром444”).
Vastavalt saadud signaalile algas 4. novembril kell 4.15 kontrrevolutsiooni purustamiseks operatsioon „Keeris” („Виxрь”).
Ungaris juba asusid neli Nõukogude mehhaniseeritud, üks laskur- ja kaks õhudiviisi ning neli 7. ja 31. kaardiväe õhudessantdiviisi õhudessantpolku. Kõik nad pidid vastavalt saavutatud kokkuleppele lahkuma mööda Ungari kaitseministriga kooskõlastatud koridore. Neis koridorides oli käsk Nõukogude vägede pihta mitte tulistada.
Nõukogude diviisid kusagile lahkuma ei hakanud. Selle asemel toodi Ungarisse Ees-Karpaatia sõjaväeringkonnast sisse kaks armeed – tankivägede kindralleitnant Babadžanjani 8. mehhaniseeritud armee ja kindralleitnant Mamsurovi 38. armee. Nad liikusid mööda neid koridore, kus nende pihta keegi ei tulistanud.
Doonau jagab Ungari kaheks osaks.
38. armee võttis kontrolli alla piirid Austria ja Jugoslaaviaga ning Doonau paremal kaldal kogu Ungari lääneosa.
8. mehhaniseeritud armee seadis korda jalule Doonau vasakul kaldal Ungari idaosas.
Erikorpuse ülesanne koondus järsult – ainult Budapest. Erikorpuse struktuuri muudeti radikaalselt.
17. kaardiväe mehhaniseeritud diviis asus Austria piiril. See jäeti erikorpusest välja ja anti 38. armee koosseisu.
Kaks lennuväediviisi viidi samuti erikorpuse koosseisust välja. Antud juhul polnud need vajalikud. Pontooni-sillapolk – seda enam. Kõik need läksid marssal Konevi otsesesse alluvusse.
Samal ajal tulid erikorpuse 2. kaardiväe mehhaniseeritud diviisi koosseisu täienduseks:
7. kaardiväe õhudessantdiviis, Rumeeniast tulnud 33. kaardiväe mehhaniseeritud diviisi 128. kaardiväe laskurdiviis Ees-Karpaatia sõjaväeringkonnast, ja mõningad polgud:
100. tankipolk 31. tankidiviisist, 97. mehhaniseeritud polk 27. mehhaniseeritud diviisist, 128. kaardiväe tanki-liikursuurtüki-, 135. kaardiväe suurtüki-, 145. kaardiväe laskurpolgud 66. kaardiväe laskurdiviisist.
Žukovi käsul astusid nad kõik lahingusse.
Budapesti tormijooks oli raevukas. Neli päeva lahinguid meenutasid täielikult rünnakut Berliinile 1945. aastal. Sarnasus oli veel selles, et ka Berliini ründasid Žukovi ja Konevi väed. Nõukogude suurtükivägi tagus halastamatult. Alles pärast selle lööktööd läksid rünnakule jalaväest ja õhutõrjekuulipildujatega soomustransportööridest kaetud tankid ja liikurid.
Viimasel momendil, enne seda kui kümmekond 152 mm kaliibriga mürsku tabasid uudisteagentuuri hoonet, andis agentuuri direktor, võtnud enda peale diktori rolli, maailmale edasi läkituse, mis lõppes sõnadega „me sureme Ungari ja Euroopa eest”.
Imre Nagy, Ungari valitsuse juht, varjus Jugoslaavia saatkonnas. Mis temaga teha? Ta on rahva hulgas liiga populaarne.
Kihutada riigist minema! Vaat mis. Nii talle edasi öeldigi: kao minema sulle armsasse Jugoslaaviasse! Meile sa siin vajalik ei ole. Ära karda, keegi sind ei puutu.
23. novembril väljus Imre Nagy pärast pikki kooskõlastamisi ja julgeolekugarantiide esitamist saatkonnast.
Ja võeti kinni.
Surma oodates hoiti teda peaaegu kaks aastat. Kohtuprotsess ta üle oli kinnine ja ei alanud mitte kohe, vaid kui kõik oli vaibunud. Keegi ei teadnud, et kuskil käib selline kohtuprotsess.
Valitsuse juht Imre Nagy, kaitseminister kindralleitnant Pál Maléter ja teised revolutsiooni juhid poodi üles. Poodi üles, mitte nii, nagu puuakse teistes Euroopa riikides, mitte põikpuuga võllas. Tehnoloogia oli siin palju täiuslikum. Tarvis on vaid vertikaalset posti ja taburetti. Silmus visatakse üle postitipu. Surmamõistetu pannakse taburetile või millelegi seda asendavale. Nüüd tõmmatakse teiselt poolt posti köit, pingutades silmuse kinni. Ja lüüakse taburet alt.
Paremus on selles, et keha ei jää õhku rippu ega kõlkuma.
Mind on alati pannud imestama Ungari revolutsiooni juhtide kergeusklikkus.
Partei peasekretär sõitis läbirääkimistele seltsimees Andropovi juurde. Kaitseminister sõitis läbirääkimistele armeekindral Malinini juurde.
Valitsuse juht jäi uskuma puutumatuse garantiisid.
Leidsid keda uskuda.
Me pole ju inimsööjad Uus-Guineast.
Suessi kanal – see on lühim tee India ookeanist Vahemerre. Alternatiivne teekond ümber Aafrika on 8000 kilomeetrit pikem. Kanali sügavus on 20 meetrit, laius mõnes kohas kuni 169 meetrit, pikkus 163 kilomeetrit. Kanali ehitasid prantsuse insenerid prantslaste initsiatiivil, nende projektide järgi, prantsuse rahaga, avati laevasõiduks 1869. aastal.
Egiptuse valitsus sai 44 % kõigist aktsiatest, kuid, vajunud võlgadesse, müüs oma osa Suurbritanniale. Kanal sai sisuliselt prantsuse-briti kanaliks.
Perioodil, millest käib jutt, käis Euroopa varustamine naftaga peamiselt läbi Suessi kanali.
Hruštšov ja Žukov otsustasid selle kraanikese sulgemisega Euroopal kõrist haarata.
Egiptuse suureks juhiks oli Gamal