Soomusrong nr 2 Vabadussõjas. Edvin Reinvaldt

Soomusrong nr 2 Vabadussõjas - Edvin Reinvaldt


Скачать книгу
Eugen Kammer – 17. veebruar 1919, Irboska vallutamisel

      Reamees Karl Kroon – 27. veebruar 1919, Sabelina külas

      Lipnik Martin Tenneberg – 8. märts 1919, S. Netšajevo külas

      Vabatahtlik Kristjan Treiberg – 8. märts 1919, S. Netšajevo külas

      Vanemallohvitser August Tõnson – 14. märts 1919, Orava mõisa vallutamisel

      Vabatahtlik Artur Sisask – 19. märts 1919, Orava mõisa vallutamisel

      Reamees Aleksander Lessenberg – 19. märts 1919, Orava mõisa vallutamisel

      Reamees Rudolf Valdman – 19. märts 1919, Orava mõisa vallutamisel

      Reamees Johannes Paart – 19. märts 1919, Orava mõisa vallutamisel

      Reamees Oskar Tammjärv – 19. märts 1919, Orava mõisa vallutamisel

      Reamees Hans Püss – 19. märts 1919, Orava mõisa vallutamisel

      Reamees August Kristjan – 4. aprill 1919, Makarovo külas

      Reamees Eduard Rosenberg – 17. mai 1919, Stakelni lahingus

      Vanemallohvitser Friedrich Kiviloo – 17. mai 1919, Stakelni lahingus

      Vanemallohvitser Aleksander Varik – 17. mai 1919, Stakelni lahingus

      Vabatahtlik Valter Reisner – 25. mai 1919, Pihkva vallutamisel

      Ohvitseri asetäitja Voldemar Kontus – 6. juuni 1919, Võnnu lähistel

      Veebel Martin Assman – 6. juuni 1919, Võnnu lähistel

      Lipnik Boris Vares – 22. juuni 1919, Skangali mõisa vallutamisel.

      Sanitar Karl Böckler – 22. juuni 1919, Skangali lahingus

      Reamees Eduard Kuldverk – 22. juuni 1919, Skangali lahingus.

      Nooremallohvitser Theodor Paat – 17. juuli 1919, Kossino küla vallutamisel

      Reamees Vassili Leemet – 17. juuli 1919, Ostrovi all

      Kapral Jaan Tellissaar – 27. juuli 1919, Ostrovi all

      Reamees Sander Ambus – 27. juuli 1919, Ostrovi all

      Reamees Nikander Ivanov – 3. august 1919, Ostrovi all

      Reamees Jaan Tamm – 3. august 1919, Ostrovi all

      Kapral Juuli Buchvard – 22. august 1919, Tšerjohha silla juures

      Reamees Johan Pendis – 15. oktoober 1919, Riia kaitsel

      Reamees Peeter Murakas –15. oktoober 1919, Riia kaitsel

      Reamees Jaan Taavits – 15. oktoober 1919, Riia kaitsel

      Reamees Alfred Tüman – 5. november 1919, Brontsõna külas

      Kapral Johannes Matiesen – 28. detsember 1919, Pljussa silla juures

      SOOMUSRONGLASTE MÄLESTUSED

      ETTEVALMISTUSED JA LAIARÖÖPMELISE SOOMUSRONGI NR 2 SÕIT VABADUSSÕTTA

      Laiarööpmelise soomusrongi nr 2 formeerimisest ja sõidust lahinguväljale kirjutab Tõnis Kint, kes tolleaegse Riia Polütehnikumi 24-aastase tudengina astus vabatahtlikult koos teiste kaasüliõpilastega laiarööpmelise soomusrongi nr 2 koosseisu, algselt 1. kuulipildujate komandosse nooremohvitseriks. 1919. aasta märtsis määrati ta komandoülemaks. 1920. aasta veebruarist kuni maini oli Kint soomusrongi ülema kohusetäitja, misjärel lahkus omal soovil sõjaväest leitnandi auastmes, olles teinud Vabadussõja läbi algusest lõpuni. 1944. aastal õnnestus Tõnis Kintil põgeneda Rootsi, kus ta oli muu hulgas 20 aastat järjest (1970–1990) peaminister presidendi ülesannetes Eesti valitsuses eksiilis ja seega oli Tõnis Kint Eesti vabariigi juriidilise järjepidevuse ning legaalsuse hoidja kauem, kui keegi teine eestlane on seda ajalooliselt kunagi olnud. Koos Edvin Reinvaldtiga oli Kint ka käesoleva raamatu koostajaks. Tõnis Kint suri Rootsis vaid pool aastat enne Eesti ametlikku taasiseseisvumist, 5. jaanuaril 1991.

      Laiarööpmeline soomusrong nr 2 oli üks esimesi lahinguüksusi Eesti Vabadussõjas. Aluse soomusrongi meeskonnale panid isamaaliselt meelestatud vabatahtlikud ohvitserid ja sõdurid – töölised, talumehed, kooliõpilased. Soomusrongi meeskonna koosseis hõlmas kõiki ühiskonnakihte ja vanuseklasse, alaealistest kuni üle 40-aastaste meesteni. Paljud polnud varem sõjategevusest osa võtnud, kuid enamik oli siiski Esimese maailmasõja kooli Vene sõjaväes läbi teinud.

      Kindlama, vaimustatuma ja võitlustahtelisema osa rongi meeskonnast moodustasid üliõpilased ja kooliõpilased. Üliõpilaste kontingendi andsid esialgu Riia Polütehnikumi1 eestlastest üliõpilased. Tartu Ülikool2 oli eestlaste boikoti all ja sealt palju oodata polnud, kuid maal olevaist Tartu üliõpilastest tulid paljud vabatahtlikult sõjaväkke.

      See oli 16. või 17. novembril 1918, mil Tallinnast saabus Riiga üliõpilaste Eesti sõjaväkke värbamise eesmärgil kapten Konrad Rotschild ühe kaaslasega. Ühel novembriõhtul (23. või 24. novembril) oli Vironia korporatsiooni liikmeskond kokku käsutatud ja neile esines kapten Rotschild üleskutsega koheseks Tallinna sõitmiseks ja Eesti sõjaväkke astumiseks. Vironia liikmete otsus oli üksmeelne: lõpetada õppetöö Riias, sõita Tallinna ja astuda seal Eesti sõjaväkke. Paar päeva hiljem oligi enamik Vironia tegevliikmeid ja rebaseid – kelle hulka ka mina põllumajanduse teaduskonna üliõpilasena kuulusin – Tallinnas, kus üks osa astus mereväkke, teine osa esimesse ratsapolku, kolmas osa jäi mõneks päevaks Tallinna formeerimisel olevate üksuste jaoks varru. Ohvitseridest oli selleaegsetes väeosades üleküllus, mispärast osa ohvitsere määrati esialgu Tallinna ohvitseride reservi, kus nad koos kaitseliitlastega teostasid linnas vahiteenistust. Lipnik Voldemar Pääsuke3 ja mina jäime ohvitseride reservi.

      Mõned päevad enne meie Tallinna jõudmist oli üks Kopli kaubajaamas teenistuses olnud ohvitseride patrull avastanud jaamas ühel haruteel mingi Vene või Saksa soomusrongi koosseisu kuulunud vagunid, mis olid teraskilpidega soomustatud. Lisaks leiti harilikke kaubavaguneid, mille seinad olid liivakottidega kuulikindlaks tehtud. Tallinna valveteenistuse staabis tehtud avastusest kõneldes tulid seal viibinud kapten Karl Parts ja ka teised ohvitserid arvamisele, et selliseid soomustatud vaguneid, nagu neid Koplis leiti, võiks rakendada soomusrongidena raudteel tegevusse nii vaenlase tõrjeks kui ka valveteenistuseks.

      Kapten Parts andis soomusrongide moodustamise idee soomusrongide ja sõjalaevastiku juhatajale kapten Johan Pitkale kiirelt edasi ning palus temalt soomusrongide formeerimiseks nõu ja abi, et need kiiremas korras Narva rindele saata.

      Kapten Johan Pitka töökojas Väike-Patarei tänavas tehti kogu aeg palavikuliselt tööd sakslaste poolt rikutud relvade parandamiseks ja laskekorda seadmiseks ning nüüd langes Pitka töökojale ülesandeks ka vagunite soomustamine ja soomusrongide relvadega varustamine. Koplist leitud soomustatud vagunid andsid esimese südamiku laiarööpmelise soomusrongi nr 1 moodustamisel. See rong valmis 29. novembril 1918 ja osa reservis olevaid viroonlasi astus kohe vastmoodustatud soomusrongi meeskonda.

      12. detsembril 1918 oli ka laiarööpmeline soomusrong nr 2 väljasõiduks valmis, kuid meeskonna täiendamise ja varustusetagavara hankimise tõttu hilines väljasõit võitlusliinile veidi. Lipnik Voldemar Pääsuke ja mina kasutasime juhust, et pealetungiva vaenlase tõrjeks kiiremini Tallinnast välja saada. Ligemale kaks nädalat valveteenistust Tallinnas, peamiselt Kopli kaubajaama piirkonnas, oli muutunud juba igavaks. Papaahad4 ja lambanahksed poolkasukad saime varustusvalitsuse laost selle ülema polkovnik Reimani orderiga ning "teenitud" aja eest maksti meile välja ka palk "poolvalge" paberrahaga ja osaliselt Soome markadega. Suur-Brookusmäe tänavas asetsevast laost saime kumbki Jaapani vintpüssi mõne paki padrunitega. Revolvrid olid meil endil: lipnik Pääsukesel Ameerika Colt ja minul Hispaania Browning. Ka nendele saime laskemoona samast laost.

      Koplis rongile asunud, tegelesime esialgu kuulipildujate vagunite soomustamisega ja kuulipildujate kohaleasetamisega. Suurem osa kuulipildujatest


Скачать книгу

<p>1</p>

Riia Polütehnikum (hiljem Riia Polütehniline Instituut ja Riia Ülikool) oli õppeasutus, kus moodustati 1900. aastal esimene Eesti üliõpilaskorporatsioon Vironia. See kool oli tol ajal ainuke inseneri- ja majandusharidust andev kõrgem õppeasutus Baltimaades.

<p>2</p>

Veneaegne Tartu (Jurjevi) Ülikool lõpetas tegevuse Tartus 1918. aasta kevadel, misjärel kavatsesid Saksa okupatsioonivõimud avada Tartu Ülikooli puhtsaksa ülikoolina nimetuse Landesuniversität all. Eestlastest üliõpilased otsustasid boikottida seda ülikooli ja ka neideestlasi, kes sellesse ülikooli astuvad. Eesti Tartu Ülikool avati alles 1. detsembril 1919.

<p>3</p>

Kommunistid arreteerisid Voldemar Pääsukese 1945. aasta augustis ning ta suri aastal 1965.

<p>4</p>

Papaaha – kreeka päritolu laensõna vene keeles – oli Vene sõdurite, kasakate, Kaukaasia ja Siberi rahvaste lamba- või kitsenahkne kõrge torujas peakate. Vene sõjaväes kuulus papaaha Vene sõduri talvevarustuse juurde.