Історія України. Дитяча енциклопедія. Отсутствует

Історія України. Дитяча енциклопедія - Отсутствует


Скачать книгу
шумерські міста-держави, а єгипетські царства об’єдналися під владою фараонів. Пізніше Межиріччя Тигру та Євфрату об’єднувалося під владою царів Аккаду, Уру, Вавилону, Ашшуру (Ассирії), Персії (Ірану). В ІІІ тисячолітті до н.е. виникли цивілізації критян-мінойців в долині ріки Інду (цивілізація Хараппи і Мохенджо-Даро) та в долині ріки Хуанхе (Давньокитайська цивілізація). В ІІ тисячолітті до н.е. виникли цивілізації фінікійців (мореплавців, винахідників алфавітного письма, батьківщиною яких було східне узбережжя Середземного моря), хетів (Мала Азія), критян-мінойців. Найдавнішою європейською цивілізацією можна вважати давньогрецьку Мікенську цивілізацію, спадкоємицю Мінойської цивілізації Криту. Після мікенських греків-ахейців залишилися рештки фортець в Мікенах, Пілосі, Тірінфі, Афінах, Фівах та деяких інших місцях південної частини Балканського півострова, розкішні царські гробниці, глиняні таблиці з текстами, виконаними складовим письмом (лінійним письмом Б), міфи та сказання про подорожі і подвиги стародавніх героїв. Наприкінці ХІІІ ст. до н.е. ахейці перемогли Троянське царство (на Північному Заході півострова Мала Азія) та зруйнували місто Трою – Іліон. У Vm ст. до н.е. великий Гомер об’єднав сказання про героїв Троянської війни в поеми «Іліада» та «Одіссея». Після загибелі «міцностінної» Трої рештки троянців під проводом Енея переселилися в італійську область Лацій та змішалися з місцевими мешканцями латинами (їхні нащадки заснували Рим), а ахейці зазнали поразки в боротьбі зі своїми родичами дорійцями, які вже використовували залізну зброю. Мікенська цивілізація загинула. Після так званих «Темних століть» утворилася відома нам давньогрецька цивілізація з її аристократією («влада благородних»), олігархією («влада небагатьох») та демократією («влада народу»).

      Залізну руду навчилися обробляти в першій половині ІІ тисячоліття до н.е. в Малій Азії. Щоб добути з руди залізо, необхідна велика температура. Але в природі залізна руда зустрічається частіше, ніж мідна чи олов’яна, а залізні знаряддя праці та зброя міцніші, ніж мідні чи бронзові. Були вдосконалені плавильні печі. Ковалі відкрили технологію обробки залізної руди. Потім ковальство поширилося в світі.

      На початку І тисячоліття до н.е. залізні знаряддя праці та зброя розповсюджуються й на території України. Починається епоха заліза.

      Кіммерійці – «дивні доїтелі кобилиць»

      Початок епохи заліза в Північному Причорномор’ї дослідники пов’язують з появою «дивних доїтелів кобилиць» кіммерійців. Це перший народ, який жив на території нашої країни, чия назва зафіксована в писемних джерелах і дійшла до наших днів. Найдавніша згадка про кіммерійців міститься у гомерівській «Одіссеї», де розповідається про тривалі мандри героя Троянської війни царя острова Ітаки Одіссея:

      «Врешті дістались ми течій глибоких ріки Океану.

      Там розташовані місто й країна людей кіммерійських,

      Хмарами й млою вповиті. Ніколи промінням ласкавим

      Не


Скачать книгу