Kultuur ja eetika. Albert Schweitzer
sellele vastavat tähtsust. Veel aga on neile endastmõistetav, et oluline ja väärtuslik kultuuris on vaimne element. Esmajoones suundub nende huvi inimese ja inimkonna vaimsele progressile. Sellesse usuvad nad jõulise optimismiga.
Valgustusajastu inimeste suurus on selles, et nad püstitavad üksikindiviidi, ühiskonna ja inimkonna täiustamise ideaalid ning anduvad neile entusiasmiga. Jõud, millega nad nende ideaalide teostamiseks arvestavad, on inimeste mõttelaad. Nad nõuavad vaimult, et ta inimesed ja olud ümber kujundaks, ning neil on usku sellesse, et vaim on tugevam kui faktid.
Kust aga tuleb neil see tung sääraseid kõrgeid kultuuriideaale püstitada ning see kindlus, et nad suudavad neid teostada? Nende maailmavaatest.
Ratsionalismi maailmavaade on optimistlik ja eetiline. Tema optimism seisneb selles, et eeldatakse maailmas valitsevat üldist ja täiustumisele orienteeruvat sihipärasust, milles inimese ja inimkonna vaimset ja materiaalset progressi püüdlev pingutus saab mõtte ja tähenduse ning ühtlasi edu tagatise.
See maailmavaade on eetiline, sest ta näeb eetilisuses midagi mõistuspäraselt antut ning siit tulenevalt nõuab inimeselt, et ta egoistlikke huvisid eirates anduks kõigile teostamist ootavaile ideaalidele ning näeks eetilisuses seda mõõdupuud, mis otsustab kõiges. Ratsionalistide ideaaliks on humaansuse mõttelaad, millest nad ei taha lasta ennast ühelgi kaalutlusel kõrvale juhtida.
Kui 18. ja 19. sajandi vahetusel algab reaktsioon ratsionalismi vastu ning teda hakatakse kritiseerima, siis heidetakse tema optimismile ette lamedust ning tema eetikale sentimentaalsust. Kuid seda, mida ta saavutas oma mitmetises ebatäiuslikkuses, sisendades inimestesse vaimustust mõistusel põhinevate kultuuriideaalide vastu, ei suuda need vaimsed liikumised, mis teda kritiseerivad ja välja vahetavad, selles laadis edasi viia. Märkamatult, kuid pidevalt kahaneb kultuurimõttelaadi energia. Sel määral, mil ratsionalismi maailmavaade ületatakse, pääseb maksvusele tegelikkusemeel, kuni lõpuks, 19. sajandi keskelt alates, ei võeta ideaale mõistusest, vaid tegelikkusest ning me jõuame sellega ikka kaugemale kultuuritusse ja ebahumaansusse. See on kõige selgem ja tähtsam tõsiasi, mida meie kultuuriajaloos saab nentida.
Mida ta ütleb? Seda, et kultuuri ja maailmavaate vahel on tihe seos. Kultuur on optimistlik-eetilise maailmavaate tulemus. Ainult sel määral, kui on jõus maailma- ja elujaatav ning ühtlasi eetiline maailmavaade, kujutletakse kultuuriideaale ning hoitakse neid indiviidide ja ühiskonna mõttelaadis kehtivusel.
Asjaolu, et sellele kultuuri ja maailma vahelisele seesmisele seosele ei pühendatud talle kuuluvat tähelepanu, tuleneb sellest, et meie hulgas leidub nii vähe tõelist mõtlemist kultuuri olemuse üle. Mis on kultuur? Kultuur on inimese ja inimkonna kõigi edusammude kehastus kõigil aladel ja igas suhtes, niivõrd kui need teenivad üksikindiviidi vaimset täiustumist kui progresside progressi. Tungi kõigil aladel ning igas mõttes progressi poole püüelda saab inimene optimistlikust maailmavaatest, mis jaatab maailma ja elu kui midagi iseendast väärtuslikku ning seepeale tunneb endas sundi olemist, niivõrd kui ta meist mõjutatav on, tema ülima väärtuseni viia. Sellest tekib siis üksikindiviidide ja ühiskonna, rahvaste ja inimkonna olude parandamisele suunatud tahe, lootus ja aktiivsus. See viib vaimu valitsusele loodusjõudude üle, inimese religioosse, sotsiaalse, majandusliku ja praktilise ühiskonnastamise lõpulejõudmisele ning üksikindiviidi ja kogususe vaimsele täiustumisele. Nii nagu ainult maailma- ja elujaatav, st optimistlik maailmavaade on võimeline inimest kultuuriloovalt toimima panema, nii on ainult eetilisel maailmavaatel jõudu lasta inimesel kõrvale jätta oma egoistlikud huvid ja säärases aktiivsuses püsida ning hoida teda igal ajal orientatsioonis indiviidi vaimsele ja kõlbelisele täiustumisele kui kultuuri olulisele sihile. Omavahel seotult mõtlevad maailma- ja elujaatus ning eetika üheskoos tõelise, täieliku kultuuri ideaale ja püüavad neid teostama hakata.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.