HR Business Partner. Отсутствует
g" alt="721452.jpg"/>
Projekt okładki i stron tytułowych Piotr Fedorczyk
Wydawca Dorota Siudowska-Mieszkowska
Koordynator ds. redakcji Renata Ziółkowska
Redaktor Joanna Forysiak
Koordynator produkcji Mariola Iwona Keppel
Skład wersji elektronicznej na zlecenie Wydawnictwa Naukowego PWN: Marcin Kapusta / konwersja.virtualo.pl
Książka, którą nabyłeś, jest dziełem twórcy i wydawcy. Prosimy, abyś przestrzegał praw, jakie im przysługują. Jej zawartość możesz udostępnić nieodpłatnie osobom bliskim lub osobiście znanym. Ale nie publikuj jej w internecie. Jeśli cytujesz jej fragmenty, nie zmieniaj ich treści i koniecznie zaznacz, czyje to dzieło. A kopiując jej część, rób to jedynie na użytek osobisty.
Copyright © by Wydawnictwo Naukowe PWN SA
Warszawa 2018
eBook został przygotowany na podstawie wydania papierowego z 2018 r., (wyd. I)
Warszawa 2018
ISBN 978-83-01-20001-5
Wydawnictwo Naukowe PWN SA
02-460 Warszawa, ul. Gottlieba Daimlera 2
tel. 22 69 54 321, faks 22 69 54 288
infolinia 801 33 33 88
e-mail: [email protected]; [email protected]
Przedmowa
Karina Popieluch
Moja przygoda z HR zaczęła się blisko 15 lat temu, kiedy jeszcze jako menedżer operacyjny pomagałam kolegom rekrutować pracowników (podobno miałam „dobrą rękę do ludzi”) i omawiać kwestie związane z zarządzaniem i rozwojem zatrudnionych. Wraz z rosnącym doświadczeniem biznesowym i nabywaną wiedzą akademicką zaczęłam rozumieć, że wszystkie procedury, systemy i infrastruktura oraz fizyczny produkt są łatwe do skopiowania. Odkryłam, że prawdziwa i trwała przewaga konkurencyjna kreowana jest dzięki silnej wizji lidera i umiejętnemu zarządzaniu potencjałem organizacyjnym, ze szczególnym naciskiem na synchroniczny rozwój procesów biznesowych i postaw pracowniczych. Przekonanie to, poparte doświadczeniem praktycznym zdobywanym na stanowiskach menedżerskich, spowodowało, że świadomie podjęłam decyzję o zmianie ścieżki zawodowej i, co jeszcze 10 lat temu było zupełnie niezrozumiałe, postanowiłam zamienić lukratywną posadę w sprzedaży na stanowisko dyrektora HR. W 2008 r. stałam się HR Business Partnerem swojej organizacji. Pojęcie to było wtedy właściwie w Polsce nieznane, więc kształtowałam swoją rolę na podstawie wiedzy wyniesionej ze studiów inżynierskich i doświadczenia z produkcji: żelazna dyscyplina, wskaźniki i procesy. Nieocenione okazały się również budujące zaufanie i relacje nastawienie na klienta i mówienie językiem korzyści, których nauczyła mnie sprzedaż oraz wiedza – wyczytana, wypatrzona na konferencjach, nabywana na kolejnych studiach czy kursach i umiejętności podpatrywane u menedżerów bardziej doświadczonych i skutecznych.
Książka, którą trzymasz w ręku, powstała jako odpowiedź na pytania zadawane przez klientów KaiZen HR, słuchaczy studiów podyplomowych HR Business Partner oraz MBA Akademii Leona Koźmińskiego. Taki podręcznik bardzo pomógłby mnie samej, kiedy stawiałam pierwsze kroki w HR. Zaproszeni do niej autorzy to wybitni praktycy. Podjęli się wyzwania, którym jest selekcja niezliczonej liczby modeli teoretycznych i synteza wybranych z nich, zintegrowana z własnym doświadczeniem po to, aby w wersji pragmatycznej i przystępnej mogły stanowić bazę roli HR Business Partnera, tak jak rozumiemy ją dzisiaj.
Książka, jak już wspomniałam, jest kompendium wiedzy. Szanujemy Twój czas i potrzeby, zatem napisana została tak, aby można było samodzielnie zdecydować, co jest potrzebne i w którym miejscu zacząć. Dla ułatwienia nawigacji każdy rozdział rozpoczynamy informacją, co można w nim znaleźć, a kończymy praktycznymi wskazówkami.
Tu zebrane zostały wiodące koncepcje roli i przypisywanych jej kompetencji na przestrzeni ostatnich 20 lat. Jeśli interesuje Cię metodologiczna archeologia i minione trendy, w tej części znajdziesz zebrane w jednym miejscu modele, ich autorów i główne założenia.
Ta część jest fundamentem merytorycznym dotyczącym roli HR Business Partnera. Prowadzi od ogólnej koncepcji organizacji i jej operacjonalizacji, przez strategię HR, do elementarnej wiedzy z zakresu cyklu życia pracownika.
Rozdziały z tej części ukazują głębię, wymiary i przyszłość roli HR Business Partnera. Autorzy przez pryzmat konkretnych zagadnień przedstawiają współczesne trendy, ogólne koncepcje, narzędzia i często studium przypadku ich wdrożenia. Poszczególne rozdziały to esencja i swego rodzaju pigułki wiedzy. Rozumiejąc, że po przeczytaniu można mieć ochotę na więcej, zadbaliśmy również o to, aby osoby chcące eksplorować temat szerzej, mogły sięgnąć do źródeł, wskazaliśmy więc nie tylko bibliografię, lecz także rekomendowaną literaturę przedmiotu.
Wszyscy autorzy wyrazili chęć dalszego dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. Gdyby zatem zaistniała potrzeba doprecyzowania bądź zadania konkretnego pytania, kontakt do każdego z nich znajduje się na końcu książki. Piszcie i dzwońcie – sami codziennie uczymy się czegoś nowego i nikogo nie pozostawimy bez odpowiedzi!
Część I
ROLA
HR Business Partner – rola, funkcje, zadania, kompetencje
Karina Popieluch
Z tego rozdziału dowiesz się:
• jakie są źródła HR Business Partneringu i jak ewoluowała ta koncepcja,
• jakie modele mogą zobrazować rolę, funkcjonowanie i kompetencje HR BP,
• jak zaprojektować rolę i zadania HR BP,
• jakie aspekty uwzględnić, określając model kompetencji HR BP.
Koncepcja partnerstwa biznesowego HR pojawiła się i została wypromowana za sprawą Dave’a Ulricha w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej w połowie lat 90. XX w. Wyrosła z potrzeby przekształcenia tradycyjnego działu kadr w wyspecjalizowaną jednostkę biznesową. Jednostkę, która oprócz spełniania wymagań formalnych (prawidłowe naliczanie pensji, administrowanie teczkami itp.) wniosłaby wartość dodaną dla przedsiębiorstwa. Początkowo określenie HR Business Partner nie dotyczyło stanowiska, lecz opisywało czteroelementowy model roli działu HR, który w dużym uproszczeniu przedstawiał się jak na rys. 1.
Model ten stał się na wiele lat obowiązującym standardem w podejściu do organizowania funkcji działu HR i roli samego HR Business Partnera. Jego realizacja miała wspierać organizację zapewniając jej kompetentnych i zaangażowanych pracowników, wydajne praktyki HR, stwarzając możliwości nabywania odpowiednich kompetencji i modelując kulturę organizacyjną w celu osiągania zamierzonych wyników.
Rys. 1. Role działu HR pełniącego funkcję partnera biznesu
Źródło: opracowanie własne na podstawie D. Ulrich, Human Resource Champions, Harvard Business School Press, Brighton 1997.
Zaledwie po 4 latach, zimą 2001 r., ten sam autor wraz z Beattym przedstawił inną koncepcję (por. rys. 2), według której HR, aby sprostać wyzwaniom strategicznym organizacji, z Partnera Biznesu miał zostać jej Zawodnikiem