Fizjologia człowieka w zarysie. Отсутствует
ruch wymaga złożonej interakcji wielu elementów układu nerwowego. Końcową wspólną drogą, przez którą odbywa się przekazanie impulsu do mięśnia, są neurony ruchowe α, których jądra są zlokalizowane w rogach przednich rdzenia kręgowego. Neurony ruchowe rdzenia kręgowego znajdują się pod kontrolą dróg eferentnych przekazujących impulsy z ośrodków nadrzędnych oraz pod kontrolą krótkich łuków odruchowych z mechanoreceptorów w mięśniach.
Ośrodkami nadrzędnymi są: kora mózgu, jądra kresomózgowia i móżdżek. Część impulsacji z ośrodków nadrzędnych (około 20%) krzyżuje się na poziomie odpowiedniego segmentu rdzenia i kończy się bezpośrednio w jądrach ruchowych – jest to tzw. droga rdzeniowa przednia, która unerwia mięśnie tułowia i odpowiada za postawę ciała. Większość włókien (80%) z ośrodków nadrzędnych krzyżuje się wysoko, w skrzyżowaniu piramid, i kończy w neuronach pośredniczących – jest to droga korowo-rdzeniowa boczna, która odpowiada za precyzyjne ruchy kończyn i palców rąk.
Aksony neuronu ruchowego dzieli się na włókna α, które generują siłę skurczu, oraz włókna γ, które unerwiają miocyty wewnątrz wrzeciona nerwowo-mięśniowego. Włókna α mogą unerwiać od 10 do 1000 włókien mięśniowych. Kompleks włókien mięśniowych i unerwiającego je aksonu nazywany jest jednostką motoryczną.
Neurony α dzieli się na dwie grupy w zależności od ich wielkości i pobudliwości. Duże neurony charakteryzują się większym progiem pobudzeniowym i unerwiają mięśnie szybkie, które łatwo ulegają zmęczeniu. Natomiast mniejsze neurony mają niższy próg pobudzeniowy i unerwiają mięśnie wolne, bardziej wytrzymałe na zmęczenie. Mięśnie o większej wytrzymałości są aktywowane jako pierwsze (są to głównie mięśnie utrzymujące postawę ciała) i dopiero wtedy, gdy zachodzi potrzeba wygenerowania większej siły skurczu, wzrost impulsacji aktywuje mięśnie szybkie, o dużej sile skurczu.
6.3. Informacja zwrotna
Mięśnie, stawy i więzadła mają unerwienie czuciowe, które przekazuje informacje do OUN dotyczące pozycji ciała i aktywności mięśniowej. Strukturami odpowiedzialnymi za tę aktywność są przede wszystkim: wrzecionka nerwowo-mięśniowe, narządy ścięgniste Golgiego i wolne zakończenia nerwowe. Mają one charakter proprioreceptorów – zapewniają wrażenie czucia głębokiego.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.