Partnerstwo bliskości. Amir Levine

Partnerstwo bliskości - Amir Levine


Скачать книгу
align="center">

      JAK KORZYSTAĆ Z TEJ KSIĄŻKI

      Ta książka może stać się twoim przewodnikiem w szukaniu odpowiedniej miłości i pomóc ci poprawić jakość twojego aktualnego związku.

      Po tym jak zaznajomiliśmy cię z teorią, zapraszamy do zakasania rękawów i przejścia do działania. Na początek proponujemy określenie własnego stylu przywiązania, swojego miłosnego DNA. Następnie nauczysz się, jak rozpoznawać style przywiązania u innych. Kolejne rozdziały są zatem kluczowe, stanowią bowiem pierwszy krok do zrozumienia własnych, konkretnych potrzeb w relacji i tego, kto może być w stanie (albo zupełnie nie być w stanie) im sprostać. Przeprowadzimy cię przez ten proces krok po kroku, a następnie damy ci możliwość poćwiczenia nowych umiejętności.

      W kolejnej części omówimy każdy ze stylów przywiązania bardziej szczegółowo. Dzięki niej lepiej zrozumiesz wewnętrzne mechanizmy rządzące każdym z nich. Te rozdziały mogą ci się wydać prawdziwym objawieniem, ponieważ pozwolą ci zobaczyć swoje własne romantyczne doświadczenia i doświadczenia osób z twojego otoczenia w innym, nowym świetle.

      Część trzecia składa się głównie z ostrzeżeń. Dowiesz się z niej, jaką cenę emocjonalną możesz zapłacić za związek z osobą o drastycznie różnych niż twoje potrzebach związanych z przywiązaniem. Szczególnie dokładnie opiszemy problem pułapki, jaką stanowić może związek osoby lękowej z osobą unikającą. Jeśli już jesteś w takim związku i chcesz sprawić, żeby dobrze funkcjonował, przeprowadzimy cię również przez ten proces. Odkrywając konkretne potrzeby i słabe strony każdego ze stylów przywiązania (twojego i partnera), i podążając za naszymi wskazówkami i radami, będziesz w stanie sprawić, że obie strony twojego lękowo-unikającego związku poczują się w nim bezpieczniej. Jeśli natomiast zdecydujesz się taki związek zakończyć, poznasz problemy, które mogą przeszkodzić ci w realizacji tego planu, i dostaniesz kilka użytecznych wskazówek, jak przetrwać ból rozstania.

      Wreszcie spróbujemy zajrzeć w umysły ludzi o bezpiecznym stylu przywiązania. Pokażemy sposób na skuteczne przekazanie konkretnego komunikatu stałemu partnerowi albo osobie, z którą dopiero zaczynasz się umawiać. Umiejętność efektywnej komunikacji nie tylko pozwoli ci w prosty i jasny sposób wyrażać swoje potrzeby, ale również uzyskać cenne informacje na temat twojego partnera, bowiem jakość odpowiedzi mówi bardzo dużo o danej osobie. Przyjrzymy się także pięciu strategiom rozwiązywania konfliktów, z których korzystają osoby o bezpiecznym stylu przywiązania, oraz zaproponujemy sposób na ich wyćwiczenie. Te rady mogą się okazać szczególnie pomocne dla wszystkich naszych czytelników o lękowym bądź unikającym stylu przywiązania – nauczysz się z nich, jak utrzymać zdrową i satysfakcjonującą relację. Nawet jeśli należysz do „bezpiecznych”, możliwe, że dzięki temu rozdziałowi poznasz kilka nowych sztuczek, które mogą doprowadzić do wzrostu twojego ogólnego poziomu zadowolenia ze związku. Są to umiejętności uniwersalne, które pomagają osobom o stylu bezpiecznym dobrze funkcjonować w świecie.

      Mamy nadzieję, że wiedza o potężnej sile przywiązania w relacjach między ludźmi oraz o sposobach, w jakie możesz tę siłę okiełznać, zmieni twoje życie na lepsze, tak jak to miało miejsce w naszym wypadku.

      CZĘŚĆ PIERWSZA. ROZPOZNAWANIE STYLÓW PRZYWIĄZANIA

      3. Krok pierwszy: Jaki jest mój styl przywiązania?

      Krok pierwszy: Jaki jest mój styl przywiązania?

      Jeśli chcesz wykorzystać teorię więzi we własnym życiu, pierwszym krokiem do tego jest poznanie siebie i bliskich osób z perspektywy relacji przywiązania. W tym rozdziale pokażemy ci, jak rozpoznać styl przywiązania aktualnego bądź potencjalnego partnera w oparciu o różne wskazówki. Zaczniemy jednak od bliższego przyjrzenia się osobie, którą znasz najlepiej – tobie.

      JAKI STYL PRZYWIĄZANIA REPREZENTUJĘ?

      Poniżej przedstawiamy kwestionariusz stworzony w celu określania stylu przywiązania, czyli sposobu utrzymywania bliskich relacji z innymi. Powstał on w oparciu o „Kwestionariusz doświadczeń w bliskich związkach” (Experience in Close Relationship, ECR) stworzony w 1998 roku przez Kelly Brennan, Catherine Clark i Phillipa Shavera. Jest to ten sam Phillip Shaver, który wraz z Cindy Hazan stworzył pierwszą ankietę do pomiaru stylów romantycznego przywiązania dorosłych (tak zwany quiz miłosny). Kwestionariusz ECR składa się z konkretnych krótkich pytań nawiązujących do określonych aspektów przywiązania u osób dorosłych. Aspekty te dają się zakwalifikować do jednej z dwóch kategorii: niepokoju i unikania w kontekście relacji. Kwestionariusz okazał się lepszy od oryginalnego quizu miłosnego, który polegał na tym, że badane osoby czytały listę twierdzeń i zaznaczały te spośród nich, które najlepiej odzwierciedlały ich doświadczenie. Poprzez rozbicie ogólnych twierdzeń na mniejsze części, odpowiadające dwóm głównym aspektom (niepokojowi i unikaniu w romantycznych relacjach) – twórcom ECR udało się osiągnąć wyższy poziom dokładności przewidywania stylów przywiązania. Aktualnie dostępna jest poprawiona wersja tego narzędzia – kwestionariusz ECR-R – z której podczas badań korzysta się do oceny stylu przywiązania. Prezentujemy tu jej zmodyfikowaną wersję, która naszym zdaniem najlepiej sprawdza się w codziennym życiu.

      Style przywiązania mogą się z czasem zmieniać, ale ogólne podejście do bliskości i relacji jest w dużej mierze trwałe. Poznanie własnego stylu przekłada się na większą samoświadomość i sprawność interpersonalną, a w najlepszym wypadku także na wyższy poziom szczęścia w relacjach z ludźmi.

      Jeśli zgadzasz się z przedstawionym twierdzeniem, zaznacz ptaszkiem odpowiedni kwadracik po prawej stronie, niezależnie od tego, czy znajduje się w rubryce A, B lub C. (Jeśli się nie zgadzasz, w ogóle nic nie zaznaczaj).

      Dodaj wszystkie swoje odpowiedzi zaznaczone w kolumnie A:

      ____________

      Dodaj wszystkie swoje odpowiedzi zaznaczone w kolumnie B:

      ____________

      Dodaj wszystkie swoje odpowiedzi zaznaczone w kolumnie C:

      ____________

      Klucz do rozwiązania

      Kategoria A reprezentuje styl lękowy, kategoria B – bezpieczny, a kategoria C – unikający. Im więcej twierdzeń zaznaczonych w danej kategorii, tym więcej cech odpowiadających danemu stylowi przywiązania.

      Styl lękowy: Uwielbiasz bliskość i masz w sobie zdolność do wielkiej intymności. Często jednak boisz się, że bliska osoba nie życzy jej sobie w takim samym stopniu. Relacje pożerają sporą część twojej energii emocjonalnej. Masz skłonność do wrażliwości na niewielkie wahania nastrojów i zachowań bliskiej osoby; mimo że często trafnie te emocje i zachowania odczytujesz, bierzesz je zanadto do siebie. W ramach relacji przeżywasz wiele negatywnych emocji i łatwo się denerwujesz. W rezultacie często zdarza ci się wybuchać i powiedzieć coś, czego później żałujesz. Jeśli druga osoba zapewni ci bezpieczeństwo, jesteś w stanie przestać aż tak silnie zajmować się waszym związkiem i poczuć zadowolenie.

      Styl bezpieczny: Z łatwością przychodzi ci okazywanie w związku ciepła i miłości. Lubisz bliskość i nie wiąże się ona u ciebie z przesadną troską. Bez trudu radzisz sobie w romantycznych relacjach i kwestie te nie wyprowadzają cię łatwo z równowagi. Umiesz skutecznie


Скачать книгу