Почувайся добре. Нова терапія настрою. Дэвид Д. Бернс

Почувайся добре. Нова терапія настрою - Дэвид Д. Бернс


Скачать книгу
Арта, виконаного із застосуванням техніки двох стовпчиків (табл. 6-1). Коли він зрозумів, як реалістичніше обміркувати цю ситуацію, то перестав витрачати ментальні та емоційні зусилля на думки про те, як усе жахливо, і зміг спрямувати енергію на творче прицільне розв’язання проблем. Точно оцінивши, що він сказав образливого чи дошкульного, Арт зміг ужити заходів, щоб змінити стиль спілкування з пацієнтами й надалі мінімізувати такі помилки. Тож у підсумку Арт дечого навчився з цієї ситуації, його лікувальні навички поліпшилися, а він став більш зрілим. Це додало йому впевненості в собі й допомогло подолати страх виявитися недосконалим.

      Коротко й узагальнено: якщо люди критикують вас, їхні коментарі можуть бути правильні чи неправильні. Коли ті коментарі хибні, насправді засмучуватися не варто. Замисліться про це на якусь мить! Багато сердитих і зажурених пацієнтів приходило до мене у сльозах, бо кохана людина зробила їм критичну заувагу – необмірковану й неправильну. Так реагувати не потрібно. Чому вас має турбувати, що хтось інший припустився помилки, несправедливо на вас «наїхавши»? Це його помилка, а не ваша. Навіщо засмучувати себе? Ви очікували, що інші люди будуть ідеальні? З другого боку, коли критика справедлива – немає підстав почуватися розчавленим. Ніхто не очікує, щоб ви були бездоганні. Просто визнайте помилку й уживайте всіх можливих заходів, щоб її виправити. Це звучить просто (і так воно і є!), але може знадобитися зусилля, щоб перетворити таке усвідомлення на емоційну реальність.

      Таблиця 6-1. Уривок із письмового домашнього завдання Арта, виконаного з використанням техніки двох стовпчиків. Спочатку хлопця охопила хвиля паніки, коли він отримав від керівника критичну заувагу щодо поводження з тяжким пацієнтом. Записавши негативні думки, Арт зрозумів, що вони досить нереалістичні, і відчув помітне полегшення

      Звісно, ви можете боятися критики, бо відчуваєте, що вам потрібні любов і схвалення інших людей, щоб бути вартим чогось і щасливим. Проблема полягає в тому, що вам доводиться витрачати всю енергію на спроби догодити їм, тож її не надто багато залишиться на творче, продуктивне життя. Парадоксально, але багато кому ви здаватиметеся менш цікавим, тому вони менше хотітимуть спілкуватися з вами, ніж із вашими упевненішими в собі друзями.

      Дотепер я переповідав огляд когнітивних технік, про які йшлося в попередньому розділі. Суть полягає в тому, що тільки ваші думки можуть вас засмутити, і якщо ви навчитеся мислити реалістичніше, то почуватиметеся менш засмученим. Просто зараз запишіть негативні міркування, які зазвичай спадають на думку, коли хтось вас критикує. Потім визначте викривлення й замініть їх на об’єктивніші раціональні відповіді. Це допоможе відчувати менше гніву й небезпеки.

      Тепер я хотів би навчити вас кількох простих словесних прийомів, які можуть мати велике практичне значення. Що сказати, коли хтось на вас нападає? Як упоратися з цими складними ситуаціями, водночас


Скачать книгу