Rändajad Soome sillal. Kontaktid üle Soome lahe 19. sajandil. Seppo Zetterberg
ühte isamaad,
Tõe templiks pühendatud
Nägu – millal tõeks saad?!
Kolmanda luuletuse toon on veelgi vaimustunum:
Soomi, Soomi! Ei sa kau
Meelest ega südamest!
Sulle õrnema ma jau
Jätsin hinge idadest!
Sigi, sirgu, sugupinda!
Sõlmitud meil südamed:
Issand ise jagab hinda,
Et meil kokku käivad teed!
Viimane luuletus on tsükli kõige paatoslikum ja pidulikum, otse hümnilikult ülev:
Üks meie sõna, ü k s meil meel,
üksainus meie mõte!
Oh ära väsi rännuteel,
oh tõuse, tegu, tõte!
Teid, lahelained, põhjatuul,
teid teretame laulusuul!
Õnn sulle, Soome silda!
Kreutzwald oli teinud rahvaluulest leitud motiivist sümboli, andnud sellele hinge, võtab Laitinen kokku. Koidula andis sellele tule: kandvuse ja intensiivuse, löögijõu. Tema luuletuste järel hakkas Soome silla sümbol kasvama.
Ka keelte lähendamine kuulus Soome silla arhitektuuri juurde. Keeleuurija ja luuletaja Arvid Genetz (Arvi Jännes) pidas Soome Kirjanduse Seltsi 50. aastapäeva pidulikul koosolekul 1881. aastal ettekande keelematerjalidest Soome silla ehitamisel ja pani ette radikaalseid muudatusi mõlemas keeles, mis neid sarnasemaks muudaks. Järgmisel aastal ilmus Genetz-Jännese hõimuvaimuline luuletus „Väinölä lapsed”, mille sünd ja intensiivne toon on Laitise järgi tänu võlgu just Koidulale. „[-] nii sündida võinuks sild, / mis rahvad meil kokku tooks”, luuletas Jännes. Soomlaste keelekasutusse tuli mõiste Soome sild kõige tõenäolisemalt just selle luuletuse kaudu, mis levis laialt koorilauluna.4
SKS-i juubeliaasta tuules tahtis rühm soomlastest Eesti sõpru A. A. Granfelti juhtimisel 1881. aasta kevadel asutada seltsi, millele nime otsides oli kõne all ka Suomen silta (Soome sild). Arvati aga, et ametnikud võiksid sellele vastu olla, ja valiti seltsi nimeks lõpuks Vironkielen ystävät (Eesti keele sõbrad). Kuid see selts ei osutunud elujõuliseks ja ka selle järglase, Suomen Heimokansojen Seura (Soome Hõimurahvaste Selts) käsi ei käinud paremini.
Kui lõpuks 1884. aastal korraldati Jyväskyläs Soome esimene laulupidu, mis selgelt oli saanud eeskuju Eestist, olid külalistena kohal ka kümmekond eestlast. Polnud siis ka ime, et lauakõnedes nimetati sageli Soome silda kui meie maade ja rahvaste ühendajat.
Soome silla sümbolina on esile tõstetud ka üllatav, kuigi omal kombel loogiline kuju, mõlema rahva ühine valitseja Venemaa keiser. Vastuoluline ajakirjanik Ado Grenzstein, kes oma hilisemas pessimismis ei näinud eestlusele mingit tulevikku ja soovitas sulada venelusesse, kirjutas nii:
Soome sild, millest Eesti luuletused meile laulavad, on valmis, ja see on soomlaste ja eestlaste Isevalitseja, Vene Keiser. See poliitika sild on põline ja ta suudab neid rahvaid kanda ja edasi aidata. Laulgem temale ja lootkem tema pääle. Muud silda ei ole meil olemas ega tulemas.5
Arvid Genetz oli oma ettekandes rääkinud soome ja eesti keele lähendamisest, samas kui rahvaluuleteadlane A. R. Niemi nägi 1899. aastal tähtsa ühendava tegurina kirjandust. Nimelt kirjandus võiks ehitada „uue „Soome silla”, mida, nagu luuletustes oli kuulutatud, ei tuntaks ainult Eestis, vaid mõlemal pool Soome lahte”. 6
20. sajandi alguses kasutas Soome silla metafoori suviti Soomes koduõpetajana töötav ja hiljem Helsingi ülikoolis õpinguid alustanud luuletaja ja hilisem kirjandusteadlane Gustav Suits. Ta toimetas kirjanduslikku albumit „Kiired” ja 1901. aastal väljendas ta soovi arendada sellest ajapikku Eesti–Soome sild.7
1905. aasta Vene revolutsioon politiseeris traditsioonilise hõimuromantilise Soome silla, mille sisuks oli Soome imetlemine ja sealt kultuuriliste impulsside saamine. Soome hakkas nüüd Eestist tulema poliitilisi pagulasi.
1906. aasta sügisel hakati Helsingis looma Soome–Eesti Liitu, mille asutamiskoosolekul pidas Gustav Suits pika, ka Helsingin Sanomates ilmunud kõne. Seal ütles ta muu hulgas, et juba 19. sajandi lõpus oli räägitud Soome sillast, „tõsi küll, üsna uduselt kangastuvast, ideaalsest soome-eesti ühendusest”. Soome ja Eesti ühiskondlik ja riiklik areng oli olnud erinev ja „niimoodi oli see kevadine unelm Soome sillast järgnenud aastakümnete argitõelisuses killunenud ja kumbki rahvas oli võinud elada oma elu omaette,” kirjutas Suits.
Uued sündmused pöörasid aga taas tähelepanu omavaheliste sidemete sõlmimisele. Eesti noorsugu oli varasemast rohkem hakanud jälgima Soome asju, õppima soome keelt ja lugema soome kirjandust.
Liit otsustati asutada. Sellele esitati mitmeid nimesid, ka Suomen Silta – Soome Sild nende seas, aga lõpuks valiti nimeks SuomalaisVirolainen Liitto („Soome-Eesti Liit”). Selle asutamist kritiseeriti Soome rootsikeelses ajakirjanduses, nii et Helsingin Sanomate följetonist Teemu (Eino Leino) imestas oma artiklis, et väikese, tagasihoidliku üliõpilasseltsi asutamine, mille sihiks oli luua sild kahe lähedase sugurahva vahel, oli äratanud „tähelepanuväärseid mõtteid”.8
Tuntud estofiil, hilisem professor Lauri Kettunen, kes sageli kritiseeris soomlasi nende hõimuaate nõrkuse pärast, märkis 1908. aastal oma Elias Lönnroti 1844. aasta Eesti-reisi käsitlevas artiklis, et seni võhivõõraina elanud vennasrahvad hakkasid siis teineteisele lähenema. See reis rajas omal kombel tugipuud sillale, mis „viimaste aastakümnete aegu on Soomet ja Eestit ühendanud, nii nõrk ja kitsas kui see ka on olnud [-]”.
Soome sild sai kõvasti räsida aastal 1909. Ühes tülis algul kahtlustati, siis aga saadeti välja Helsingi eesti kogukonda kuuluvaid inimesi. Soome ja Eesti lehtedes puhkes ennenägematu sulesõda ja seal meenutati taas Soome silda.
Vasakpoolne Virulane kirjutas, et vennasrahva Soome vastu oli Eestis olnud aastakümneid sooje tundeid ja paljudes asjades oli eeskuju võetud Soomest. Oli unistatud Soome sillast, aga nüüd tuli välja, et soomlased ei hoolinud sugugi eestlastest, vaid vaatasid neile ülevalt alla. Ägedasse sõnasõtta haarati paljud soome ja eesti lehed, asja püüdis tasakaalukamalt käsitelda vaid üks Eesti Rahvameelse Eduerakonna suurkujudest, Villem Reiman. Ta kaitses innukalt Soomet kui Eesti eeskuju paljudes asjades ning rõhutas, et vihased artiklid on vaid väike pilv, mis läheb mööda ja siit ei sünni uputust, mis Soome silla minema viiks.9
Kui magister (hiljem doktor ja rahvaluule professor) Väinö Salminen 1911. aastal esitles Soomes eelmisel aastal trükis ilmunud Fr. R. Kreutzwaldi ja Lydia Koidula kirjavahetust, alustas ta oma ülevaadet päris murelikult:
Umbes kolmkümmend aastat tagasi oldi veel sedavõrd innstunud sugulusest ja ühistest kultuuritraditsioonidest, et SKS-i 50. sünnipäeval võeti kaaluda julge mõte sellest, kas oleks võimalik luua ühist soome-eesti kirjakeelt. Siis jälgiti meil huviga Eesti kultuurinähtusi ja loeti nende kirjandust. Praegu teavad vähesed midagi selle sugurahva kirjandusest – . Kui me ei hooli eestlaste vaimsetest saavutustest sellepärast, et nad on sama sugu ja verd, peaksime me siiski meie suurema läbikäimise aegadest, luulest ja rahvuslikust ärkamisest, teadma vähemalt nii palju, et võiksime neist mingil määral aru saada.10
Soomes pagulasena elanud hilisem iseseisva Eesti riigi mitmekordne riigivanem Konstantin Päts kirjutas samal ajal (1909) Karjala kannasel Ollilas viibides kaheosalise visiooni „Soome–Eesti sild”. Seal õhutas ta maade ja rahvaste tihedamat kultuurilist ja majanduslikku läbikäimist.
Pätsi visiooni
4
Laitinen 1978, lk 10–16; Irene Mendelin tõlkis 1894 kolmanda luuletuse sellest. Vt Lilli Lilius, Lyydia Koidula. Koti ja yhteiskunta 1894, lk 76–78.
5
Friedebert Tuglas, Soome sild. Rmt-s Friedebert Tuglas,
6
Laitinen 1978, lk 17–18.
7
Vt lähemalt Seppo Zetterberg,
8
Zetterberg 2013, lk 200–206.
9
Zetterberg 2013, lk 238–249.
10
Väinö Salminen, Viron kansallisen heräämisen ajoilta. Kreutzwaldin ja Koidulan kirjeenvaihdon johdosta.