Zarządzanie nieruchomościami handlowymi. Iwona Foryś

Zarządzanie nieruchomościami handlowymi - Iwona Foryś


Скачать книгу
Tempo życia, czas poświęcany na codzienne dojazdy do pracy, zaangażowanie w rozwój kariery zawodowej pochłaniają coraz większą część dnia tak, że niejednokrotnie nie starcza go na dokonywanie zakupów. W odpowiedzi na potrzeby klientów sieci handlowe oferują zakupy internetowe z dostawą towarów do domu, a przy okazji rozwija się również handel bezgotówkowy. Coraz częściej są w użyciu czytniki elektroniczne, którymi klient swobodnie – poruszając się po obiekcie – skanuje wybrane towary i odbiera je w kasie sklepu o określonej godzinie, np. wychodząc z hipermarketu albo wracając z pracy. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne w metrze, gdzie przechodzimy przez galerię, w której wybieramy produkty, skanujemy je, a przy wyjściu dokonujemy zapłaty. Odbiór następuje po zakończonej pracy w drodze powrotnej do domu przy wyjściu z metra.

      Konkurencja na rynku skłania do szukania coraz to nowszych zachęt dla kupujących. Są to między innymi obroty bezgotówkowe i karty lojalnościowe. Wdrażane są również aplikacje na mobilne urządzenia wspomagające decyzje kupujących, ale również uatrakcyjniające dokonywanie zakupów czy przyciągające klientów do obiektów handlowych. Są to między innymi aplikacje przygotowane do smartfonów. Oprogramowanie łączy działania promocyjne z możliwością innej aktywności, jak np. zarezerwowanie miejsca w restauracji, zakup biletu do kina, ale jest również sposobem na bezpośrednie dotarcie do klientów z informacją o promocjach, a także narzędziem pomocnym dla użytkowników np. w zlokalizowaniu samochodu na parkingu czy dojściu do właściwego sklepu w centrum handlowym. Nowoczesne urządzenia dają również możliwość wciągnięcia klientów do wspólnej zabawy, uczestnictwa w różnych konkursach, grach strategicznych czy grach typu podchody, w trakcie których trzeba zdobyć punkt, odwiedzając konkretne miejsca w centrum handlowym. Dzięki wspomnianym aplikacjom na przenośne urządzenia istnieje możliwość wygenerowania elektronicznych bonów, które można zrealizować u partnera handlowego, otrzymując zwrot pieniędzy (tzw. mobilny cashback). Są to również płatności dokonywane już nie tylko z użyciem karty kredytowej, ale także telefonu komórkowego.

      Platformy integrujące współczesne rozwiązania techniczne oraz takie elementy, jak strona www i software tego rodzaju, powiązane z mediami społecznościowymi, których siła promocyjna i oddziaływanie są bardzo duże (ludzie bardziej wierzą znajomym wypowiadającym się na portalach społecznościowych niż informacjom na oficjalnych stronach sprzedawców), stanowią nieuniknione wyzwania i instrumenty współczesnego handlu i funkcjonowania centrów handlowych.

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

      Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

      1

      Publikacja jest kontynuacją książki Zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi, I. Foryś (red.), Poltext, Warszawa 2006, do której w wielu miejscach odsyłamy Czytelnika, aby mógł rozszerzyć czy pogłębić wiedzę dotyczącą niektórych zagadnień.

      2

      M. Bryx, Rynek nieruchomości. System i funkcjonowanie, Poltext, Warszawa 2006.

      3

      Analiza branży Retail&Fashion w Polsce 2013, w edycji „ShoppingShow”, www.shopping

      4

      http://www.knightfrank.com.pl/pl/Raporty.html

      5

      http://www.joneslanglasalle.pl/Poland/EN-GB/Pages/Research.aspx

      6

      http://www.brehipoteczny.pl/xsf/BBH_Raport_Jesie%C5%84_2013.pdf

      7

      L.G. Schiffman, L.L. Kanuk, Consumer Behavior, Prentice Hall, New Jersey 1994, s. 6.

      8

      G. Światowy, Zachowania konsumentów, PWE, Warszawa 2006, s. 145.

      9

      G. Światowy, Zachowania konsumentów, jw., s. 88–89.

      10

      http://www.shoppingshow.pl/raporty/Raport_2013_Badania%20obserwacyjne.pdf

      11

      Raport z badania Rubikom Strategy Consultants oraz Movedo Shopper & Trade Marketing: Jak kupuje nowe pokolenie Polaków?, „ShoppingShow 2013”. W badaniu wykorzystano obserwację podczas zakupów oraz bezpośredni wywiad pogłębiający z wybranymi jednostkami. W badaniu przeprowadzonym w maju 2013 r. wzięło udział łącznie 241 osób w wieku od 17 do 40 lat, choć badający głównie koncentrowali się na kupujących w przedziale wiekowym 25–35 lat. http://www.shoppingshow.pl/raporty/Raport_2013_Badania%20obserwacyjne.pdf

      12

      http://pentor-arch.tnsglobal.pl

      13

      Data science – nowa gałąź nauki zajmująca się gromadzeniem, analizą i przetwarzaniem dużych baz danych z wykorzystaniem narzędzi statystycznych i informatycznych; umożliwia np. wyselekcjonowanie opinii o danych produktach czy sklepach na podstawie wpisów tekstowych w portalach społecznościowych.

      14

      P. Underhill, Why We Buy. The Science of Shopping, Simon & Schuster Rockefeller Center, New York 1999.

      15

      P. Underhill, Why We Buy …, jw.

      16

      Cyt. za M. Bryx, Rynek nieruchomości. System i funkcjonowanie, Poltext, Warszawa 2006, s. 174–175.

      17

      Tamże, s. 176–177.

      18

      Tamże.

      19

      Tamże, s. 177.

      20

      Za Budynek inteligentny, tom I, E. Niezabitowska (red.), Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 2005, s. 63–67.

      21

      Teorię międzynarodowego życia produktu dla sieci handlu detalicznego zaadaptowała K. Kowalska w pracy: Rozwój polskich sieci detalicznych jako sposób ograniczenia siły rynkowej międzynarodowych korporacji handlowych, Difin, Warszawa 2012, s. 25–28 oraz 56–67.

      22

      W wielu przypadkach


Скачать книгу