Za rok bez długów!. Iwona Wendel

Za rok bez długów! - Iwona Wendel


Скачать книгу
ułożymy strategię spłaty długów, ale zaczniemy od spisania ich ilości i wielkości.

      Pierwsza część formularza to Twoje długi. Musisz je wszystkie spisać i uporządkować informacje na temat etapu, na którym jest ich spłata. Czy jeszcze o czasie, czy już windykacja, komornik itp.

      Uprzedzam, że to nie będzie miłe i mogą Cię opaść wątpliwości, czy kiedykolwiek będziesz wolnym człowiekiem.

      Podejdź do tego bez emocji, na ile się da. Spisuj to, miej w głowie, że właśnie po to zacząłeś ten kurs.

      Zrób to dokładnie, im lepiej to przygotujesz, tym łatwiej pójdzie nam późniejsza praca nad strategią spłaty.

      Potem wypisz wszystkie swoje wydatki – ja je pogrupowałam w taki sposób jak w tabelce, ale Ty możesz zmienić kategorie.

      To również bardzo ważny temat – za chwilę będziemy mówić o nawykach. Wydatki bardzo dużo mówią o naszych nawykach.

      Gdy poniżej dodasz swoje dochody – wyjdzie nam kwota, która pozostaje na spłatę długów.

      Tylko dokładne przygotowanie tej tabelki pozwoli nam pracować nad zmianą tych proporcji, czyli zwiększaniem dochodów – co okaże się naprawdę dużo łatwiejsze niż myślisz i może się stać Twoją nową pasją, celem i naprawdę nową lepszą drogą – zmniejszaniem wydatków i długów.

      Zaplanuj sobie odpowiednio czas.

      Plik i tabelkę znajdziesz pod tym linkiem: Kliknij: Formularz

      lub długi link: https://drive.google.com/file/d/1toC6Ya1jDZk5sz1XUQyD0pmtHE 79PGm/view? fbclid=IwAR0XlsvQXgQeuHClTmzixYwYVZ_GCCJRd2Wxxzdbk2YcT_C XkQiVHyax k

      Ściągnij ją na swój komputer i wypełnij danymi.

      Część: Poczucie własnej wartości Moduł: Samodyscyplina

      Lekcja 8: Twoja wartość w pieniądzach

Majątek netto, czyli Twoja wartość w pieniądzach

      „Bogaci koncentrują się na majątku netto. Biedni koncentrują się na dochodzie z pracy”

(T.Harv Eker)

      W ostatniej lekcji zmierzyłeś się ze swoją bieżącą, co miesięczną sytuacją. Twoim zadaniem było spisanie wszystkich swoich długów, miesięcznych rat, miesięcznych wydatków, wszystkich dochodów – tak aby sprawdzić, ile Ci brakuje miesięcznie, aby mieć na życie i obsłużyć wszystkie swoje zobowiązania.

      Podejrzewam, że kwota, która Ci co miesiąc pozostaje, nie jest wystarczająca.

      To mogło Cię nieco zasmucić, ale jak już wiele razy wspominałam – pilnuj swoich emocji, swoich reakcji. To że zobaczyłaś kwotę, która Cię przeraża, nie oznacza że do Twoich drzwi za chwilę zapuka komornik. A nawet gdy zapuka, to też nie koniec świata.

      Pamiętaj o koncentrowaniu się na dalszej przyszłości, nie szukaj szybkiego pocieszenia, pracujemy nad Twoim życiem, nie nad tym dniem, czy tygodniem.

      Dziś wykonamy kolejną pracę cyferkową. Wiemy już, jakie są Twoje dochody i koszty, a teraz sprawdzimy, „ile jesteś wart”. Oczywiście mam na myśli wartość tego, co posiadasz.

      Zajmiemy się Twoim majątkiem netto, czyli kwotą, która pozostanie po następującym równaniu:

      Majątek (aktywa) – Zobowiązania (pasywa) = Twoja wartość netto.

      W tym celu wypełnij załączoną do lekcji tabelkę (link do tabelki: https://drive.google.com/file/d/1Om2pdHxMqCsP04SGo5ayimvML_lyZYzG/view?fbclid=IwAR26ZQLW4jcvzeIijME51KVso-iiP5lNsbex9rNEfUS4ea-4K8_UJ1eGlKc).

      Spisując poszczególne składniki Twojego majątku, w kolumnie wartości wpisuj cenę, za jaką mógłbyś dany przedmiot sprzedać w dniu dzisiejszym.

      Czyli jaka jest wartość Twojego samochodu obecnie (lata, przebieg, uszkodzenia itp.). Lepiej nieco zaniżyć, niż zawyżyć wartość majątku.

      Spisz wszystko, co masz. Wielu guru nie przewiduje w takim zestawieniu biblioteki czy płytoteki. Ja wpisuję, ponieważ gdy zdecydowałam się sprzedać moją biblioteczkę, odzyskałam dobrych kilka tysięcy.

      Nie ruszaj żółtych komórek – wpisujesz tylko tam, gdzie jest niebieskie tło.

      Jeśli chodzi o zobowiązania – wpisuj również ich koszt na dzień dzisiejszy, gdybyś dziś chciał spłacić i być na czysto.

      Arkusz sam odejmie Twoje zobowiązania od Twojego majątku i poda wynik wartość netto Twojego majątku. Czyli, czego tak naprawdę dorobiłeś się w ciągu swojego życia, ile tak naprawdę masz – jak bardzo żyjesz na kredyt, na wyrost.

      Być może Twoja wartość netto będzie dla Ciebie źródłem pewnego pocieszenia, pomyślisz „ok, być może nie stać mnie na comiesięczne raty, ale proszę, gdy sprzedam wszystko, sytuacja wygląda o wiele lepiej”.

      A być może, tak jak ja, stwierdzisz, że tyle lat pracy i tak naprawdę nie masz nic. Bo wsadziłeś w firmę, w kredyty, w lepsze życie, które pociąga za sobą gigantyczne odsetki.

      Jakby nie było – pamiętaj, te obliczenia są tylko narzędziem, to nie jest wyrok. Kurs się dopiero zaczął, przed nami cały rok i sytuacja na pewno się zmieni.

      Tabele to tylko narzędzia. Użyj ich. Być może będziesz lepiej spać, a być może otworzysz oczy i obiecasz sobie „mniej konsumpcji, więcej budowania wartości majątku netto”.

      Część: Poczucie własnej wartości Moduł: Samodyscyplina

      Lekcja 9: Odzyskiwanie pieniędzy

Odzyskiwanie pieniędzy

      „Mieli dziesiątki pudeł, wypełnionych przedmiotami, które czekały na to, by pewnego dnia ktoś się nimi posłużył. Mimo to Kleinowie sprawiali wrażenie biednej rodziny”

(fragment filmu „Z Archiwum X” – cytat z książki Sztuka prostoty Dominique Loreau)

      Ciekawa jestem Twoich wrażeń, przemyśleń, po obliczaniu majątku netto. Czy wynik poprawił, czy pogorszył Twoje samopoczucie?

      Dziś popracujemy trochę nad tym, aby dość szybko trochę pieniędzy odzyskać. Spróbuję Cię przekonać, że masz trochę funduszy w rzeczach, o których myślisz, że jeszcze się przydadzą, w rzeczach o których nie masz


Скачать книгу