Za rok bez długów!. Iwona Wendel

Za rok bez długów! - Iwona Wendel


Скачать книгу
cele na przyszłość).

      1. Finanse

      Stosowną tabelkę wypełnimy później, ale już teraz możesz powoli zbierać informacje, żeby znaleźć odpowiedzi na pytania:

      Ile wynoszą Twoje roczne dochody? Jak wygląda Twoja płynność finansowa? Ile pieniędzy trzymasz w oszczędnościach i inwestycjach? Ile wynosi całkowita wartość Twojego majątku netto (czyli wszystko, co posiadasz i co stanowić wartość – czyli da się sprzedać, np. mieszkanie, samochód itp.), jak wygląda Twój dom? Gdzie się znajduje? W jakim jest stanie? Jakim jeździsz samochodem?

      2. Praca i kariera zawodowa

      Gdzie pracujesz? Co robisz? Z kim pracujesz? Kim są Twoi klienci – odbiorcy? Ile wynosi Twoje wynagrodzenie? Czy to jest Twoja własna firma?

      3. Czas wolny i odpoczynek

      Co robisz ze swoją rodziną i przyjaciółmi w wolnym czasie? Jakie masz hobby? Jak spędzasz urlop? Co robisz dla zabawy i rozrywki?

      4. Zdrowie i kondycja

      Czy chorujesz? Jak wygląda Twoje ciało? W jakiej jesteś kondycji? Czy jesteś otwarta i zrelaksowana od rana do wieczora? Czy Twoje ciało jest elastyczne i silne? Czy ćwiczysz, zdrowo się odżywiasz i pijesz dużo wody?

      5. Relacje

      Jak wyglądają Twoje relacje z rodziną? Kim są Twoi przyjaciele? Jaka jest jakość Twoich relacji z każdym z nich? Jakie uczucia wywołują w Tobie te przyjaźnie? Czy są to relacje pełne miłości, wsparcia i inspiracji? Co robicie?

      6. Cele osobiste

      Tu mogę jedynie zgadywać, co stanowi dla Ciebie wartościowy cel. Pamiętaj aby pisać o sobie. Pytania inspirowane Canfieldem: Czy studiujesz? Szkolisz się, bierzesz udział w warsztatach? Szukasz pomocy w uleczeniu starych ran? Rozwijasz się duchowo? Medytujesz, uczysz się grać na jakimś instrumencie? Piszesz swoją autobiografię? Bierzesz udział w maratonie, podróżujesz? I najważniejsze, ode mnie: jaki nastrój u Ciebie przeważa? jak się czujesz?

      Szczęśliwa?

      7. Społeczność

      W jakiej żyjesz? Jak funkcjonuje? Czy robisz coś, aby pomóc innym? Komu?

      Spisanie punktu wyjściowego jest niemniej ważne niż wyznaczanie i dążenie do celów.

      Jak zmierzyć stopień realizacji zadania, jeśli nie pamiętasz z jakiego punktu startowałaś?

      Gdy przeglądam czasem swoje listy z początku projektów, zauważam, że zadziało się tyle niesamowitych rzeczy – np. udało mi się zakończyć pewne puste relacje, okazuje się, że poznałam wartościową przyjaciółkę, pozbyłam się zespołu niespokojnych nóg – tak tak, głupia przypadłość, rok temu strasznie mnie męczyła i gdybym tego nie wpisała w swój spis wyjściowy – dziś chyba bym nie pamiętała, bo przecież to nie jest jakaś „spektakularna” choroba. Jak przeczytałam o tym po roku, przypomniałam sobie, jak czasem płakałam z bezsilności po nieprzespanej nocy.

      Jeśli po spisaniu Twojego punktu wyjścia poczujesz się kiepsko, wyda Ci się, że wszystko jest do kitu – nie załamuj się. Po to jest ten kurs, abyś za 12 miesięcy była w innym miejscu.

      Wiesz, że co by się nie działo, już wygrałaś? Nie, nie chcę Ci mówić, że wygrałaś, bo zainwestowałaś w kurs :) – choć to też mądry krok.

      Chce Ci powiedzieć, że wygrałaś, ponieważ walczyłaś z ok. 40 milionami plemników, które razem z Tobą próbowały wygrać wyścig do celu.

      Wyobrażasz sobie? 40 milionów plemników i właśnie Twój wygrał! Zastanów się, co to znaczy. Musisz być zwycięzcą, masz to w genach, w DNA.

      I co? Chcesz to zaprzepaścić? Zmarnować? Powiedzieć: to nie ja powinnam była wygrać, zaszła pomyłka, dostałam się bez kolejki, bo ja nie mam w sobie nic specjalnego?

      Znajdź w sobie siłę i spryt plemnika, którym byłaś :).

      Spisz swój punkt wyjścia i pamiętaj, to tylko linia startu. Na mecie będzie fantastycznie. Już raz było :).

      Część: Poczucie własnej wartości Moduł: Samodyscyplina

      Lekcja 4: Dziennik

Dziennik

      „Drogi Pamiętniczku…”

autor nieznany

      Skoro zakupiłeś, lub założyłeś specjalny zeszyt na potrzeby tego kursu – a mam nadzieję, że tak się stało, pora zacząć go wypełniać.

      W dniu wczorajszym spisałeś swój stan posiadania – miejsce w którym znajdujesz się dzisiaj, zaczynając ten kurs.

      Podczas tych 12 miesięcy będzie wiele zadań pisemnych, ale dzisiaj chciałabym Cię prosić oto, abyś wyrobił w sobie nawyk codziennego notowania.

      Codziennego wyznaczania sobie celów, opisywania swojego nastroju, nadziei, planów, osiągnięć, porażek, rozczarowań.

      Pisanie takiego dziennika zwiększa klarowność, świadomość i zaangażowanie w proces.

      Jest to sprawdzona metoda ludzi sukcesu. Bardzo zdrowy nawyk, który pozwala na bieżąco się motywować, sprawdzać progres, zmieniać nastawienie.

      Dzięki codziennemu pisaniu łatwiej zauważasz, co Ci umyka, co się sprawdza, na czym upływa Ci czas, jakie są Twoje reakcje na zdarzenia. Czy bierzesz odpowiedzialność za te reakcje, czy szukasz winnych, czy masz problem z samodyscypliną – jeśli nie będziesz pisać dziennika to jasne że masz!

      Pisz w miarę możliwości codziennie, może to być dziennik pisany literacko, zdanie za zdaniem, ale proszę również, abyś umieścił w nim pewne rubryczki.

      Codziennie wyznaczaj sobie ważny cel. Nie musi to być nic wielkiego, typu walka z globalnym ociepleniem. Rób też plany tygodniowe.

      Przed rozpoczęciem kolejnego tygodnia napisz w dzienniku:

      Miesiąc: Tydzień 2

      → 3 zadania, w które maksymalnie się zaangażuję maksymalnie w tym tygodniu to:

      1. zadanie

      2. zadanie

      3. zadanie

      Kończąc kolejny tydzień, zrób przegląd:

      Jakie są Twoje osiągnięcia z tego tygodnia? Jakie są rozczarowania?

      Czy zrealizowałeś swoje plany dzienne i tygodniowe? Które tak i dlaczego Ci się udało?

      Które nie i dlaczego Ci się nie udało?

      Czy udało Ci się brać pełną odpowiedzialność za swoje reakcje? Który z 10 powodów braku dyscypliny przeważał w tym tygodniu?

      Podobne podsumowania powinieneś też robić dla miesiąca, dlatego bardzo Cię proszę, zacznij już dzisiaj, wyrób sobie nawyk pisania, ponieważ już niedługo zapełnimy ten dziennik jeszcze innymi tabelkami oraz sprawdzaniem postępu. Dojdą nam rozpisane cele itp.

      Zacznij już dziś. Opisz swoje nastawienie, Twój nastrój, nadzieje. Może jakieś pomysły? Sprawdź pod koniec dnia, czy miałeś problem ze swoimi reakcjami

      ● może dostałeś list z banku, załamałeś się, wyjąłeś piwo, przepłakałaś 3 godziny? Może próbowałeś zrzucić na kogoś odpowiedzialność? A może narzekałeś na mnie, że to już 4 dzień, a Ty nadal masz długi?

      Zacznij dzisiaj, bo potem będziemy tego bardzo potrzebować.

      Część: Poczucie własnej wartości Moduł: Samodyscyplina

      Lekcja 5: Ogarnianie chaosu

imageСкачать книгу