Uwiedź klienta. Marketing w social mediach. Monika Czaplicka

Uwiedź klienta. Marketing w social mediach - Monika Czaplicka


Скачать книгу
id="n30">

30

Ta jedyna/ten jedyny – osoba na całe życie.

31

wobuzz.com.

32

Zajrzyj do Zaczyniaj od dlaczego… Simona Sineka.

33

Unique selling proposition – unikatowa propozycja sprzedaży. Czym Twoja firma/produkt/usługa różni się od konkurencji? Pamiętaj, że USP to korzyść, którą uzyskuje klient po zakupie.

34

Emotional selling proposition – emocjonalna propozycja sprzedaży. Emocjonalny aspekt, który przekona do Twojej oferty.

35

Wszyscy wiemy, że łobuz kocha bardziej, prawda?

36

Segment rynku – jednostki mające wspólne cechy, potrzeby i pragnienia.

37

Powiedzmy, że sprzedajesz komputery. Reklamujesz je jako „fajne”, ale co to znaczy? Dla graczy „fajność” polega na udźwignięciu gier. Dla przedsiębiorców raczej będzie to długa bateria i lekkość oraz pakiet oprogramowania dla biznesu. Dla osób starszych będzie to prostota obsługi i może cena.

38

Za: venturebeat.com.

39

R. Holiday, Growth hacker marketing. O przyszłości PR, marketingu i reklamy, Helion, Gliwice 2015.

40

Zwróć uwagę, że jak masz e-maile firmowe, to będzie Ci trudno zrobić grupę niestandardową, zakładając, że masz na to zgody.

41

H. Becker, Salesbook. Rewolucyjny trening sprzedażowy gwarantujący wzrost efektywności, WN PWN, Warszawa 2014.

42

Pikieta – miejsce spotkań gejów; branżówka – impreza środowiska LGBTQ.

43

„a czy p” to skrót od aktywny czy pasywny; w żargonie, głównie gejowskim, to pytanie o to, kto chce bzykać, a kto chce być bzykany. Lokum to standardowe pytanie o to, czy mieszkanie danej osoby nadaje się na seks.

44

Zdjęcie simlocka – utrata dziewictwa w żargonie młodzieżowym; lipton to synonim lipy, czyli porażki.

45

LTV, lifetime value; patrz przypis 14.

46

NPS – Net Promoter Score; prosimy o ocenę od 0 do 10: „jak chętnie poleciłbyś naszą firmę/produkt/… dalej?”, NPS liczymy przez odjęcie od procenta zadowolonych (odpowiedzi 9 i 10) procent niezadowolonych (odpowiedzi od 0 do 6); odpowiedzi 7 i 8 to osoby neutralne. Przykładowo NPS może wynosić 3% (zadowolonych) − 8% (niezadowolonych) = −5% (wiem, że procenty nie powinny być ujemne); innymi słowy, mamy więcej niezadowolonych klientów niż zadowolonych.

47

Sadza się socjologa/socjolożkę i rozmawia z wybraną grupą ludzi na zadany temat.

48

Pozycjonowanie marki, czyli działania marketingowe i wizerunkowe itd., które mają na celu wytworzyć pewne skojarzenia związane z marką w odbiorcach.

49

Piksel Facebooka – fragment kodu wklejonego na stronie internetowej, który pozwala Facebookowi na określanie, kto wchodzi na stronę, co na niej robi itd. Te dane wykorzystuje się do tworzenia kampanii reklamowych na Facebooku, Instagramie, Messengerze i Audience Network, czyli aplikacjach i stronach zrzeszonych w sieci reklamowej Facebooka.

50

Zobacz rozdział 4.9.

51

Patrz: http://czaplicka.eu/uk/womm, dostęp: 31.07.2019.

52

Zajrzyj do rozdziału 7.

53

Twórcy internetowego np. blogera. Influencer od angielskiego influence, czyli wpływ. Czasem tłumaczone jako wpływowicz.

54

Tytułem rozdziału jest całkiem niezły serial na Netflix, polecam.

55

SEO (Search Engine Optimalisation) – optymalizacja stron pod kątem wyszukiwarek internetowych. Działania (zarówno na samej stronie, jak i innych portalach), których celem jest znalezienie się wysoko w wynikach wyszukiwania pod konkretnymi słowami kluczowymi czy wybranymi frazami.

56

Ogólne rozporządzenie o ochronie danych z maja 2018, obejmujące Unię Europejską. Głównym założeniem jest uproszczenie zasad, które pozwalają dowiedzieć się, kto i w jaki sposób przetwarza nasze dane.

57

Przy okazji przypomnę, co to jest spam – niepożądana wiadomość reklamowa. Oczywiście możesz się bronić, że Twoja oferta może być chciana, ale jeśli nikt Cię o nią nie prosił… Sam/-a rozumiesz. Na taką wiadomość odbiorca nie wyraził zgody, niekoniecznie odpowiada jego zainteresowaniom/potrzebom oraz zakłada uzyskanie korzyści materialnych przez nadawcę.

10.1. Zakazane jest przesyłanie niezamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej.

2. Informację handlową uważa się za zamówioną, jeżeli odbiorca wyraził zgodę na otrzymywanie takiej informacji, w szczególności udostępnił w tym celu identyfikujący go adres elektroniczny.

3. Działanie, o którym mowa w ust. 1, stanowi czyn nieuczciwej konkurencji w rozumieniu przepisów ustawy (…) – art. 10 ustawy z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 123 ze zm.).

58

Patrz strategia i grupa docelowa – 1.3.2.

59

W końcu nie pytasz na dzień dobry „czy zdejmiesz majtki czy trzeba z Tobą chodzić?”, tylko jednak się przedstawiasz – mam nadzieję.

60

Patrz do Wiki pod hasłem spam.

61

Zrozumiał.

62

Jeśli nie czytaliście Ciemno, prawie noc Bator, to polecam. Absolutnie nie w temacie marketingu, ale bardzo dobra książka.

63

Przeczytaj: A. Ries, J. Trout, 22 niezmienne prawa marketingu; patrz prawo I i II.

64

A. Ries, J. Trout, 22 niezmienne …, op.cit., prawo IV.

65

Zajrzyj do rozdziału 1.3.2.

66

Czyli etapy naszych działań marketingowych, które mają doprowadzić do sprzedaży, a potem kontynuowania relacji np. przez obsługę klienta i zachętę do kolejnych zakupów. Schemat, który pozwala nam określić, na jakim etapie przed sprzedażą jest potencjalny klient, i co trzeba zrobić, aby zamknąć sprzedaż.

67

Instant Experience (dawniej Canva) – reklama na całą powierzchnię ekranu urządzenia mobilnego. Umożliwia stworzenie miniwitryny internetowej z grafikami, filmami, przyciskami, naszymi produktami itp. Darmowy format dostępny w Menedżerze reklam.

68

Zwany również pikselem Facebooka, patrz przypis 41.

69

Taka czarno-biała krateczka, która po zeskanowaniu odpowiednią aplikacją może przenieść nas na stronę internetową, wyświetlić kod albo zrobić kilka innych magicznych rzeczy.

70

Jako soundtrack polecam Belle z „Pięknej i Bestii” – cała piosenka o inności głównej bohaterki.

71

Odsyłam do Gary’ego Vaynerchuka, Ekonomia wdzięczności.

72

Trzymamy się nadal soundtracku z „Pięknej i Bestii” ;).

Скачать книгу