Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie. Piotr Derlatka

Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie - Piotr Derlatka


Скачать книгу
mimo traumatycznych przeżyć wojennych i straty bliskich osób zachowała radość życia. „Była najpogodniejszą osobą, jaką znałem” – mówi Mirosław Kofta. To właśnie Gienia ufundowała symboliczny grób rodzin Stimmów i Kaftalów na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie. Sama tam właśnie jest pochowana.

      Próbę odtworzenia fragmentów drzewa genealogicznego rodziny Jonasza Kofty rozpocząłem właśnie od cmentarza. Dzięki Eugenii Stimm poznałem nazwiska kilku osób z rodziny. Cmentarze też opowiadają historie. Grobowiec, choćby tylko symboliczny, jest świadectwem, że ktoś żył, istniał, był dla kogoś ważny. Eugenia Stimm umieściła tu napisy: „Grób symboliczny rodzin Kaftal i Stimm”, „Najdroższemu mężowi i ojcu – żona i dzieci”, „Pamięci najdroższych ofiar hitleryzmu: córki Franciszki, zięcia Leona Kaftal, wnuczki Marychny, syna Adama, Tolli, żony Henryka z synkiem Karusiem, Ryszarda syna Eugenii Stimm”.

      Może trudno w to uwierzyć, ale to właśnie dzięki tej inskrypcji wszystkie zasłyszane rodzinne opowieści dotyczące Kaftalów, Mintzów i Stimmów jak puzzle ułożyły mi się w całość.

      Kofta czy Kaftal?

      Jonasz Kofta naprawdę miał na imię Janusz i choć niewielu zwracało się do niego tym imieniem, nigdy nie zmienił go formalnie. W oficjalnych dokumentach figuruje jako Janusz Konrad Kofta. Zmiana na Jonasz miała być najpierw artystyczną prowokacją, później zaś stała się deklaracją pochodzenia i przynależności, a także afirmacją artystycznej odrębności.

      A co z nazwiskiem?

      Nazwisko Kofta jest rzadkie. Portal „Moi krewni” podpowiada, że w Polsce żyje tylko osiem osób, które je noszą. Wszystkie mieszkają w Warszawie. Kim są? Mirosław Kofta (brat Jonasza), Krystyna (jego żona), Wawrzyniec (ich syn), Jaga (żona Jonasza), Piotr (syn poety), Jagna (pierwsza żona Piotra), Zuzanna i Zofia (córki Piotra z pierwszego małżeństwa), Agnieszka (Sowa-Kofta, druga żona Piotra), Franciszek i Helena (dzieci Piotra i Agnieszki). Łącznie jedenaście osób, zatem portal się myli. Nazwisko Kofta jest sztuczne, powstało w niezwykłych okolicznościach. Przodkowie Jonasza Kofty naprawdę nazywali się Kaftalowie.

      Słynni Kaftalowie

      Na początku XIX wieku w Warszawie działały trzy rzeźnie miejskie zwane wówczas szlachtuzami. Rzeźnia przy ulicy Rybaki została wystawiona na wydzierżawionym prywatnym gruncie. W 1819 roku, gdy powiększono ją dwukrotnie, zabrano część gruntu Franciszka Szyndlera. Teren zwano Biernatczyzną, jako że pierwszym właścicielem był Jan Chryzostom herbu Poraj, z Biernat Biernacki (żył w XVIII wieku). W 1831 roku grunt ten kupili bracia Kaftalowie (Milewski podaje imię tylko jednego z nich – Józefa). Rządowa Komisja Przychodów i Skarbu zaczęła nękać nowych właścicieli rozmaitymi sankcjami, kazano im na przykład na własny koszt wybrukować drogę. Wówczas bracia Kaftalowie wytoczyli miastu proces: zażądali rozebrania budynków postawionych na ich terenie oraz wypłaty wynagrodzenia za użytkowanie ich gruntów przez miasto. Proces trwał aż do 1892 roku, dokończyli go dopiero spadkobiercy braci – ich roszczenia zostały uznane za zasadne. Nie wiem, czy – i w jaki sposób – rodzina Jonasza Kofty była spokrewniona z braćmi Kaftalami, pewne jest jednak, że dziewięćdziesiąt lat po wygranym procesie Mieczysław Kofta w prywatnych notatkach będzie opisywał historię braci.

      „Kurjer Codzienny” z 3 września 1887

      Portret Felicji Kaftalowej, lata 80.–90. XIX wieku

      Plakat teatralny z Aidy, Teatr Wielki w Warszawie, 1916, pożegnalny występ Margot Kaftal


Скачать книгу