Почувайся добре. Нова терапія настрою. Дэвид Д. Бернс

Почувайся добре. Нова терапія настрою - Дэвид Д. Бернс


Скачать книгу
її зв’язку» з почуттями. Наше дослідження виявляє дещо неочікуване: депресія – це зовсім не емоційний розлад! Раптова зміна того, як ви почуваєтеся, має не більше причин, ніж нежить під час застуди. Кожен випадок поганого самопочуття – це наслідок викривленого негативного мислення. Нелогічний песимізм відіграє головну роль у розвитку та тривалості всіх ваших симптомів.

      Активне негативне мислення завжди супроводжує депресивні епізоди й будь-які болісні емоції, якщо вже на те пішло. Ваші похмурі думки, найпевніше, кардинально відрізняються від ваших думок, коли ви не засмучені. Молода жінка, що має от-от отримати докторський ступінь, описала це так:

      «Щоразу, коли мене охоплює депресія, я відчуваю ніби дуже сильний поштовх і починаю бачити все по-іншому. Ця зміна може трапитися менш ніж за годину. Мої думки стають негативними й песимістичними. Озираючись у минуле, я переконуюся: усе, що колись робила, марне. Усі щасливі часи ввижаються ілюзією. Мої досягнення здаються не справжнішими за бутафорський фасад із декорацій для вестерну. Виникає впевненість, що справжня я – то нікчемна нездара. Я не можу просуватися в роботі, заклякнувши в сумнівах. Однак і стояти непорушно не можу, бо просто нестерпно нещасна».

      Як і ця жінка, ви дізна́єтеся, що негативні думки, які сповнюють ваш розум, становлять справжню причину саморуйнівних емоцій. Саме ці думки роблять вас такими млявими й змушують почуватися нікчемними. Ваші негативні думки (або когніції) – це вияв депресії, який найчастіше лишається непоміченим. У цих когніціях криється ключ до полегшення, тому вони становлять найважливіші ваші симптоми.

      Щоразу, відчуваючи депресію з якогось приводу, намагайтеся виявити негативну думку, що була просто перед депресією й під час неї. Ці думки насправді створюють ваш поганий настрій, тож, навчившись їх перебудовувати, ви зможете змінювати його.

      Ви, мабуть, скептично ставитеся до всього зазначеного, бо негативне мислення так увійшло у ваше життя, що стало автоматичним. З цієї причини негативні думки я називаю «автоматичними». Вони автоматично прокручуються у вашій голові, хоч ви не докладаєте жодних зусиль, щоб їх туди помістити. Вони для вас так само очевидні та природні, як уміння тримати виделку.

      Зв’язок між тим, як ви думаєте, і тим, як почуваєтеся, показано на рис. 3-1. Він ілюструє перший ключ до розуміння вашого настрою: ваші емоції цілковито спричинені тим, як ви сприймаєте речі. Це очевидний факт із неврології: перш ніж пережити будь-яку подію, ви маєте опрацювати її в думках і надати їй значення. Ви повинні зрозуміти, що відбувається, перш ніж зможете це відчути.

      Рис. 3-1. Зв’язок між зовнішнім світом і тим, як ви почуваєтеся. Зміни настрою – це наслідок не подій, а вашого сприйняття. Коли вам сумно, ваші думки становлять реалістичну інтерпретацію негативних подій. Коли відчуваєте депресію чи тривогу, ваші думки завжди нелогічні, викривлені, нереалістичні або просто хибні

      Якщо


Скачать книгу