Choroby autoimmunologiczne – holistyczne uzdrawianie. Jak diametralnie poprawić stan zdrowia, dzięki ćwiczeniom oddechowym, diecie i wielu innym prostym technikom. Aimee Raupp

Choroby autoimmunologiczne – holistyczne uzdrawianie. Jak diametralnie poprawić stan zdrowia, dzięki ćwiczeniom oddechowym, diecie i wielu innym prostym technikom - Aimee Raupp


Скачать книгу
zauważono związek pomiędzy optymistycznym nastawieniem a lepszym stanem zdrowia. Przestudiowano ponad 160 wyników badań z dziedziny medycyny i znaleziono zgodne dowody wskazujące na to, że pozytywne przekonania danej osoby mają silny korzystny wpływ na jej zdrowie23. Co więcej, na nasze zdrowie wpływają też osoby, którymi się otaczamy. Badania naukowe pokazują, że ludzie utrzymujący satysfakcjonujące relacje z rodziną, przyjaciółmi i społecznością są szczęśliwsi, mają mniej problemów zdrowotnych i dłużej żyją. Z kolei względny brak więzów społecznych został powiązany z depresją, spadkiem zdolności poznawczych na późniejszym etapie życia oraz zwiększoną umieralnością24.

      3. Przekonania można zmienić

      Tak! To najlepsza wiadomość dotycząca twoich przekonań! Jesteś w stanie je zmienić, a zmiana przekonań przyniesie zmianę w twoim stanie zdrowia. Jak? W prosty sposób. Po prostu postanów, że tak zrobisz. Naprawdę, to może być takie proste. To, w co wierzysz to tylko umowa, jaką zawarłaś z samą sobą dotyczące twojej rzeczywistości, wystarczy więc, że zmienisz tę umowę. Aby zmienić swoje przekonania, zmodyfikuj dialog, który prowadzisz z sobą i swoim światem. Jeśli chcesz poprawić stan zdrowia, konieczne jest, abyś uczciwie przyjrzała się swoim kluczowym przeświadczeniom i sprawdziła, czy odpowiadają one stanowi zdrowia, do którego dążysz. Jeśli uważasz, że nie wyzdrowiejesz, ale jednocześnie pragniesz wyzdrowieć, brakuje ci spójności ze swoim celem, więc pomimo usilnych starań prawdopodobnie trudno będzie ci odzyskać zdrowie. Natomiast jeśli otworzysz się na możliwość, że twoje ciało może się zmienić i wyleczyć, pozwolisz, aby twój mózg i cały organizm przeobraziły się na poziomie biochemicznym.

      Od czego więc zacząć zmianę przekonań?

      Na początek musimy odkryć, w co wierzysz.

Jakie są twoje przekonania dotyczące zdrowia?

      Najlepszą bronią do walki ze stresem jest nasza zdolność do wyboru jednej myśli zamiast drugiej.

William James, absolwent medycyny na Uniwersytecie Harvarda oraz słynny XIX-wieczny filozof i psycholog

      Teraz, gdy jesteś gotowa wyzdrowieć, musisz określić, jak brzmią twoje przekonania, obserwując swoje samopoczucie na co dzień. Zanim zaczniemy odkrywać te przeświadczenia, chcę ci przypomnieć, że moją rolą nie jest mówienie ci, że twoje uczucia są niewłaściwe. Jestem tu, aby nauczyć cię, jak odzyskać dostęp do wrodzonego zdrowia, które jest w tobie, abyś mogła zmienić to, w co wierzysz oraz jak się zachowujesz i poczuła się lepiej. Wiem, że jesteś gotowa na przemianę. Zagłębmy się więc otwarcie i szczerze w twoje myśli, które nie pozwalają ci na poprawę samopoczucia.

      Pomogę ci rozpoznać swoje przekonania, bo dopóki nie zmienisz tego, co sądzisz o swoim zdrowiu i możliwości dobrego samopoczucia, żadna z moich rad niczego nie poprawi w twoim życiu. Możesz przejść od razu do rozdziałów mówiących o zdrowiu, zalecanych suplementach oraz o tym, jak i kiedy medytować, ale radykalny postęp w stanie zdrowia twojego organizmu nastąpi dopiero wtedy, gdy uwierzysz, że możesz wyzdrowieć i poczuć się lepiej.

      Dobrze. Zaczynamy. Przyjrzyjmy się twojemu systemowi przekonań na podstawie twoich codziennych zachowań dotyczących zdrowia. W ciągu ponad 13 lat doświadczenia w pracy klinicznej z pacjentami skupiałam się na czterech podstawowych ograniczających przekonaniach wyrażanych przez wiele moich pacjentek:

      1. „Jestem moją chorobą”. Chodzi o to, że ludzie, którzy definiują siebie poprzez chorobę, oddają jej swoją siłę i nie będą mieli dostępu do zdrowia, dopóki nie określą na nowo swojej tożsamości. Szkodzisz swojemu zdrowiu już w chwili, gdy porzucasz łączność z wrodzonym dobrym samopoczuciem, które jest w tobie i pozwalasz, aby definiowała cię choroba. Gdy utożsamiasz się z chorobą, ona kształtuje twoje życie. Pamiętaj: twoje ciało słyszy wszystko, co mówi twój mózg. Jak często mówisz ludziom: „Mam ______________” lub: „Cierpię na ______________ [wstaw w puste miejsce nazwę choroby lub dolegliwości]”. Jeśli brzmi to dla ciebie znajomo, chcę abyś od teraz zaczęła opowiadać swoją historię w inny sposób. Zagłębimy się w ten temat dokładniej w rozdziale 5, ale na tę chwilę możesz zmienić swoje słowa na: „Pracuję nad swoim zdrowiem. Zaczynam czuć się lepiej” lub: „Może mówiłam ci kiedyś, że mam ______________, ale już nie pozwalam, aby to mnie definiowało. Postanowiłam poczuć się lepiej”.

      2. „Nikt nie czuje się tak dobrze”. To kolejne skrajnie powszechne przekonanie. Wiele z was idzie przez życie wierząc, że Lepiej już być nie może lub Nikt nie czuje się zupełnie dobrze albo Wszyscy cierpią. Może być w tym część prawdy (nie każdy czuje się świetnie przez cały czas), ale niektóre z was mogą nawet nie wiedzieć, że lepsze samopoczucie jest możliwe. Jest możliwe! Zdrowie to twoje przyrodzone prawo; dobre samopoczucie to stan wyjściowy twojego ciała. Jednak z jakiegoś powodu w tej chwili go nie doświadczasz. Czy dzieje się tak, bo nie wierzysz we wrodzony dobry stan zdrowia swojego organizmu, który jest twoim naturalnym prawem, przysługującym ci od dnia narodzin? Jeśli czujesz, że to twój problem, wiedz, że pomogę ci odzyskać wiarę. Na tę chwilę zacznij zwracać uwagę na dobre, solidne zdrowie, które jest twoim udziałem. Poświęć trochę czasu, aby zastanowić się, jak twoje ciało wspierało cię w przeszłości. Powspominaj chwile, gdy czułaś się lepiej, wróć do emocji, których wtedy doświadczałaś i postaraj się doznać ich znowu. Przypomnij sobie, że czułaś się dobrze już wcześniej i możesz poczuć się tak znowu. Jeśli nie możesz przywołać minionych chwil dobrego samopoczucia, pomyśl o niedalekiej przyszłości, gdy twój stan zdrowia się poprawi – o tym, jak będziesz wyglądać, jak różnić się będą twoje doświadczenia, jak będzie wyglądało wtedy życie. Popracujemy nad tym dokładniej w rozdziałach 4 i 5 oraz przez resztę tej książki, ale na teraz zacznij po prostu dostrzegać zdrowie w swoim ciele – w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

      3. „Mam to w genach”. Niemal wszyscy wyznają to kolejne przekonanie mówiące, że choroba jest ich przeznaczeniem, bo jest dziedziczna. Czy następujące zdanie brzmi znajomo? „Moja mama/tata/babcia/dziadek mieli ______________ [uzupełnij lukę], więc ja też na to zachoruję”. To przestarzałe myślenie. Jak już mówiliśmy, najnowsze badania pokazują, że epigenetyka ma o wiele większy wpływ na rozwój choroby niż genetyka. Epigenetyka całkowicie obala takie typowe przekonanie, jak „Mam to w genach”. Tak naprawdę dziedzicznych jest mniej niż 5% chorób, co znaczy, że tylko 5 osób na 100 zachoruje kiedykolwiek na chorobę o podłożu genetycznym. Za to twoje przekonania i styl życia zdecydują o tym, czy geny odpowiedzialne za rozwój choroby zostaną włączone. Nie warto pielęgnować wiary w moc genów. Nie jesteś swoimi genami. Jeśli uważasz, że masz takie przeświadczenie, chcę, abyś zaczęła zwracać uwagę na ludzi, którzy nie zapadają na różne choroby obecne w ich rodzinach. Chcę, abyś poczytała o epigenetyce. I chcę, abyś wiedziała, że twoje geny nie są wyrokiem.

      4. „Źle mi z tym, gdy czuję się dobrze”. Może to również brzmieć: „Nie zasługuję na nic lepszego” lub „Nie jestem tego warta”. Kochane mistrzynie autosabotażu! To przekonanie oznacza, że nie czujesz się godna tego, aby czuć się lepiej, więc uniemożliwiasz to sobie, prowadząc styl życia niesłużący twemu zdrowiu. Ten sposób myślenia na pewno nie pozwoli ci uzyskać pełnego zdrowia. Większość z nas ma problem z tym, że nie czuje się czegoś warta, może być to zdrowie, kariera lub związek. Jeśli widzisz, że dotyczy to ciebie, wiedz, że nie jesteś sama. Dokładnie zajmiemy się tym przekonaniem i powiemy, jak je przepracować, ale jeśli myślisz tak w tej chwili, chcę, abyś zaczęła powtarzać sobie: „Wolno mi poczuć się lepiej” lub „Jestem godna dobrego samopoczucia”.

      Cechą wspólną wszystkich tych kluczowych przekonań


Скачать книгу

<p>23</p>

Edward Diener i Micaela Y. Chan, „Happy People Live Longer: Subjective Well-Being Contributes to Health and Longevity”, Applied Psychology: Health and Well-Being 3: 1–43. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.17580854.2010.01045.x/abstract.

<p>24</p>

„The Health Benefits of Strong Relationships”, Harvard Health Publishing, grudzień 2010, dostęp 20.01.2017, https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/the-health-benefits-of-strong-relationships.