Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie. Piotr Derlatka

Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie - Piotr Derlatka


Скачать книгу
pobierał nauki w domu, a potem ojciec posłał go do ośmioklasowej Szkoły Handlowej Zgromadzenia Kupców m. Warszawy, by kontynuował rodzinne tradycje. Jako osiemnastolatek wstąpił do Armii Ochotniczej i brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej; pełnił służbę od lipca 1920 do marca 1921 roku. Został przydzielony do 47 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych, który walczył na froncie małopolskim nad rzeką Stryj (prawy dopływ Dniestru). Po powrocie do Warszawy zamieszkał u rodziców, przy Sosnowej 12/6, i dostał się na studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Chyba nie chciał studiować prawa, bo złożył podanie na Wydział Lekarski, najwyraźniej jednak albo nie został przyjęty, albo sam zrezygnował ze studiów medycznych, zważywszy na to, że były to najdroższe studia na uniwersytecie, a Henryk nie miał pieniędzy na czesne. Rozpoczął więc studiowanie prawa, czego zaniechał po niecałym roku: w 1922 roku wyjechał do Wilna i tam przez dwa lata studiował medycynę na Uniwersytecie Stefana Batorego. Z dokumentów wynika, że był świetnym studentem – z chemii, fizyki, histologii i fizjologii otrzymywał oceny celujące. W 1924 roku przeniósł się do rodzinnego miasta, uczęszczał na Wydział Lekarski Uniwersytetu Warszawskiego i w przeciwieństwie do ojca Jonasza, Mieczysława, starał się zaliczać egzaminy w „przedterminach”, zdaje się więc, że był pilnym uczniem. Należał do Żydowskiego Stowarzyszenia Medyków oraz do Towarzystwa „Bratnia Pomoc” przy Uniwersytecie Warszawskim. Skończył studia w roku 1928, uzyskał dyplom doktora medycyny. Rozpoczął praktykę lekarską. Wiadomo też, że próbował wówczas wrócić na studia prawnicze, ale najprawdopodobniej z powodów finansowych jego plany nie zostały zrealizowane.

032Mintz.jpg

      Wykaz wykładów i ćwiczeń (indeks), Wydział Lekarski Uniwersytetu Warszawskiego, 1924, Archiwum Uniwersytetu Warszawskiego

      W rodzinie Koftów uważa się, że Henryk miał ogromny wpływ na młodszego o dwanaście lat Mieczysława, był dla niego autorytetem: wygadany, inteligentny, błyskotliwy i mimo częstego wpadania w długi – zaradny. To właśnie Henryk, aktywny działacz Komunistycznej Partii Polski, zainteresował ojca Jonasza komunistyczną ideologią.

      W 1928 roku Henryk ożenił się z Tollą, lekarką z Łodzi. W 1933 roku na świat przyszedł ich jedyny syn Oskar, zwany w rodzinie Karusiem (imię otrzymał zapewne po dziadku Oskarze Mintzu). Mintzowie zamieszkali przy ulicy Pańskiej 26/5; w przedwojennej książce telefonicznej znajduje się numer telefonu z informacją: „Henryk Mintz, dr. Medycyny, choroby wewnętrzne”. Można więc powiedzieć, że byli niemal sąsiadami Kaftalów, którzy mieszkali niecałe trzysta metrów dalej, przy ulicy Sosnowej.

059Ozorkow1935.jpg

      Oskar Mintz (zwany Karusiem), syn Henryka i Tolli, Ozorków 1935

060Tolla1933.jpg

      Tolla i Oskar, 1933

      Żeby obejrzeć prace Henryka Mintza, trzeba się udać do Biblioteki Narodowej, gdzie są pieczołowicie przechowywane. Najpierw dostaję świetnie opracowany katalog karykatur – z drobiazgowym opisem, co przedstawiają, adnotacjami dotyczącymi techniki i zdjęciem każdej pracy. Dopiero potem oglądam oryginały. Są zadziwiające. Spodziewałem się amatorskich rysunków wykonywanych dla zabicia czasu, naprędce, dla zgrywy – ku uciesze kolegów, a mam przed sobą przejawy prawdziwego talentu. Czyżby to od Henryka Mintza, wuja Mieczysława Kofty, zaczynał się w rodzinie Jonasza talent do sztuk plastycznych? Karykatury są profesjonalne. To ciekawe, bo przecież Henryk nie pobierał w tym kierunku żadnych nauk – jego talent musiał być wrodzony. Rysował na białych – dziś


Скачать книгу