Historie afektywne i polityki pamięci. Отсутствует
z emocjami. Wybór wczesnego średniowiecza wydaje się zatem w pełni uzasadniony. Historycy emocji traktowali dotychczas wieki średnie jako jedną epokę emocjonalną. Zamierzam ten pogląd podważyć. Nawet w bardzo krótkim czasie, na przykład od VI do późnego VII stulecia, czyli w okresie, któremu jest poświęcona ta książka, można dostrzec głębokie zmiany w słowniku emocjonalnym i repertuarze dostępnych form ekspresji. Ale dojście do tego wniosku wymaga określeń dużo bardziej skomplikowanych niż „średniowieczny” czy „współczesny”.
Przyjmuję istnienie „wspólnot emocjonalnych”: grup, w których ludzie przestrzegają tych samych norm ekspresji emocjonalnej i cenią – lub potępiają – te same albo bardzo bliskie sobie emocje. W tym samym momencie może istnieć więcej niż jedna wspólnota – zazwyczaj tak się dzieje – i wspólnoty te mogą się zmieniać w miarę upływu czasu. Niektóre wyróżniają się na tle innych, by z czasem zdominować całkowicie nasze źródła, po czym ich rola słabnie. Inne są przed nami prawie zupełnie ukryte, lecz możemy postulować ich istnienie i dostrzegać poprzez wpływ, który wywarły na bardziej widoczne dla nas grupy. W książce tej śledzę kilka wspólnot emocjonalnych i nieraz pokazuję, jak jedna zastąpiła drugą, przynajmniej pod względem produkcji źródeł pisanych. Nie twierdzę, że znalazłam wszystkie wspólnoty emocjonalne nawet tylko z VI czy VII wieku. Gdyby uzupełnić tytuł tej książki o jakieś dodatkowe określenie, to brzmiałby on Niektóre
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.