.
kolagenu odpowiedzialnego za uelastycznienie skóry.
Nie ma konieczności wykonywania testów alergicznych przed przeprowadzeniem zabiegu, ponieważ preparat jest w pełni biokompatybilny (nie wywołuje reakcji obronnej organizmu).
W Polsce dostępne są preparaty Radiesse i Crystalys.
Syntetyczny hydroksyapatyt wapnia powoduje natychmiastową korekcję objętości i wyrównania powierzchni skóry, działając jak rusztowanie. Pobudza produkcję własnych włókien kolagenowych skóry, co skutkuje jej pogrubieniem i poprawą sprężystości. Szczególny charakter preparatu wynika z jego zdolności pobudzania fibroblastów do produkcji kolagenu, co daje długotrwały i naturalny efekt wypełnienia zmarszczek i poprawy jędrności skóry. Proces ten trwa przez kilka miesięcy od zaaplikowania, a efekt działania preparatu utrzymuje się przez ponad rok.
Podstawowym wskazaniem do zabiegu z użyciem hydroksyapatytu wapnia jest wypełnienie średnich i głębokich zmarszczek, głębokich blizn oraz zwiększenie objętości tkanek miękkich, zwłaszcza u pacjentów z zanikiem tkanki tłuszczowej twarzy (np. w wyniku infekcji HIV lub hemiatrofii twarzy, czyli jej połowiczego zaniku).
Okolice twarzy najczęściej poddawane podskórnej iniekcji CaHA to: fałdy nosowo-wargowe, zmarszczki obszaru gładzizny, tzw. linie marionetki, zagłębienia okolic przedpoliczkowych, promieniste zmarszczki wokół warg, okolica jarzmowa, kąciki ust i zagłębienie brody. Hydroksyapatyt wapnia polecany jest zwłaszcza dla osób często przebywających na słońcu i palących tytoń. Jest preparatem niewrażliwym na destrukcyjne działanie wysokiej temperatury i dymu tytoniowego.
Najczęstszym zabiegiem przeprowadzanym z użyciem CaHA jest redukcja bruzd nosowo-wargowych oraz wypełnienie środkowej części twarzy dotkniętej procesem lipoatrofii (zaniku tkanki tłuszczowej). Hydroksyapatyt wapnia stosuje się równie często w zabiegach odmładzających i przywracających objętość grzbietowym powierzchniom rąk, ponieważ ręce, podobnie jak twarz, zdradzają upływ czasu. Na ich zewnętrznej stronie coraz wyraźniej odznaczają się naczynia i kości.
Wskazaniami do zabiegu z użyciem hydroksyapatytu wapnia są:
• wolumetria twarzy: modelowanie policzków, okolicy kości jarzmowej;
• głębokie fałdy nosowo-wargowe;
• bródka, bruzda bródkowa;
• tzw. zmarszczki marionetki;
• promieniste linie wokół ust;
• opadanie brwi;
• okolica skroni – zaniki;
• obszar jarzmowy – zaniki;
• tzw. chomiki;
• korekcja grzbietu nosa;
• grzbietowa powierzchnia rąk – jej wypełnienie, odmłodzenie.
Przeciwwskazania do zabiegu z użyciem hydroksyapatytu wapnia to:
• ostre lub przewlekłe choroby infekcyjne skóry;
• obecność blizn przerosłych;
• choroby układowe tkanki łącznej (np. toczeń trzewny);
• zaburzenia krzepnięcia krwi;
• nierealistyczne oczekiwania pacjenta.
Zabieg z użyciem CaHA jest bezpieczny i nie wymaga przeprowadzania testów skórnych ze względu na dużą zgodność biologiczną. Ilość wstrzykiwanego preparatu dobierana jest indywidualnie do każdego pacjenta i zależy od głębokości wypełnianego ubytku tkanki.
Hydroksyapatyt wapniowy wprowadza się na granicy skóry właściwej i tkanki podskórnej lub głęboko do skóry za pomocą cienkiej igły albo kaniuli. Nie można wstrzyknąć go zbyt płytko, gdyż ma on biały kolor i byłby widoczny pod cienką warstwą skóry. Stosuje się technikę liniową lub wachlarzowo-krzyżowych nakłuć. Podczas zabiegu możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego w celu zniesienia nieprzyjemnych odczuć mogących pojawić się w trakcie zabiegu.
Preparat jest miękki w dotyku i wygląda naturalnie. Hydroksyapatyt wapnia podlega degradacji biologicznej, zatem z upływem czasu rozpada się i w bezpieczny sposób zostaje wchłonięty przez organizm. Oczekiwany rezultat zwykle udaje się osiągnąć już po pierwszej wizycie, natomiast efekty działania preparatu utrzymują się do 18 miesięcy.
Bezpośrednio po podaniu preparatu pacjent może odczuwać pieczenie i niewielkie pobolewanie. Przez kilka dni po zabiegu mogą utrzymywać się zaczerwienia, zasinienia, stwardnienia i tkliwość w miejscu podania. Po tym czasie objawy te zwykle ustępują. Jak w każdym przypadku iniekcji, istnieje ryzyko wystąpienia odczynu zapalnego.
Przez 2 tygodnie po podaniu preparatu zaleca się unikanie kąpieli słonecznych, solarium i zabiegów kosmetycznych.
UWAGA: Hydroksyapatytu wapnia nie powinno się stosować w okolicy oczu, szyi oraz do powiększania ust z powodu wysokiego ryzyka powstawania guzków. Uważa się, że spowodowane jest to skupianiem się produktu i mechanicznym wypychaniem go w kierunku błony śluzowej przez mięsień okrężny ust.
Można wyróżnić natychmiastowe i długoterminowe efekty zabiegu z wykorzystaniem hydroksyapatytu wapnia. Natychmiastowy jest efekt wygładzenia, widoczny tuż po zabiegu i spowodowany wypełnieniem zmarszczki żelem wchodzącym w skład preparatu.
Z czasem, w ciągu około 4 miesięcy, żel zostaje pochłonięty przez makrofagi i znika, ale jego miejsce zajmuje nowy kolagen wyprodukowany przez fibroblasty. Produkcja nowego kolagenu odbywa się wokół mikrocząsteczek hydroksyapatytu wapnia, które tworzą w tkankach „rusztowanie” i są swoistym czynnikiem stymulującym produkcję włókien kolagenowych. Dzięki temu skóra staje się grubsza i bardziej elastyczna, a więc wygląda młodziej (efekt długotrwały).
Czas utrzymywania się efektów po podaniu preparatu jest uzależniony od wielu czynników, m.in. wieku pacjenta, tempa metabolizmu czy relatywnej dynamiki obszaru, w który wypełniacz został podany.
KWAS L-POLIMLEKOWY (PLLA)
Kwas L-polimlekowy jest immunologicznie obojętnym, syntetycznym polimerem kwasu mlekowego, należącym do rodziny alfa-hydroksykwasów, ulegającym wchłanianiu i powolnej biodegradacji. W skład preparatu PLLA wchodzą mikrocząsteczki kwasu L-polimlekowego, karboksymetyloceluloza sodowa oraz niepirogenny mannitol.
Polimery kwasu L-polimlekowego ulegają degradacji na drodze hydrolizy do monomerów kwasu mlekowego, a te z kolei są metabolizowane do dwutlenku węgla i wody lub wbudowywane do glukozy i wydalane z organizmu.
W medycynie znany jest już od lat 60. XX w. Znalazł szerokie zastosowanie w produkcji wchłanialnych nici chirurgicznych, implantów wewnątrzkostnych i implantów tkanek miękkich. W stomatologii wykorzystywany jest do produkcji implantów i protez.
Ze względu na dobre efekty i bezpieczeństwo stosowania preparatu podjęto próby wprowadzenia PLLA do medycyny estetycznej. Jest on w tej dziedzinie wykorzystywany już od ponad 10 lat. Stosuje się go w celu korygowania różnego rodzaju zagłębień skóry – bruzd, fałdów, blizn oraz ubytków tkanki tłuszczowej, jak również poprawy jakości i gęstości skóry. W roku 2004 został zatwierdzony przez FDA (Food and Drug Administration) do odtwarzania objętości i konturowania twarzy u pacjentów z HIV, u których w wyniku leczenia przeciwwirusowego