Zagłada Żydów. Studia i Materiały nr 10 R. 2014 t. I-II. Отсутствует

Zagłada Żydów. Studia i Materiały nr 10 R. 2014 t. I-II - Отсутствует


Скачать книгу
id="n683">

683

„[S]pojrzenie nie jest po prostu uniwersalną i abstrakcyjną władzą obiektywizacji, jak twierdzi Sartre. Jest władzą symboliczną, której skuteczność zależy od względnej pozycji patrzącego, pozycji tego, który jest obiektem spojrzenia, i od stopnia, w jakim wykorzystywane schematy postrzegania i oceny są znane i uznane przez tego, wobec którego się ich używa” (Bourdieu, Męska dominacja, s. 81). Dalej Bourdieu opisuje, w jaki sposób męska dominacja wytwarza kobietę jako przedmiot – towar na rynku dóbr symbolicznych – „którego bycie (esse) jest przede wszystkim byciem-widzianą (percipi) (ibidem, s. 82).

684

Por. ibidem, s. 56-57.

685

Obiekt nie figuruje w ewidencji Zarządu Terenów Publicznych. Stanowi zatem przejaw samowoli budowlanej, niewątpliwie jednak tolerowanej zarówno przez ZTP, jak przez Związek Sybiraków oraz Fundację Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

686

Por. studium zjawiska na przykładach z pierwszej dekady lat dwutysięcznych: Agnieszka Graff, Rykoszetem. Rzecz o płci, seksualności i narodzie, Warszawa: W.A.B., 2008. Historyk idei widzi to jako narastanie „tendencji kolektywistyczno-despotycznej”: „Szczególnie rozpowszechnioną formą etycznego antyliberalizmu stała się w Polsce szeroka akceptacja poglądu, że tak czy inaczej zdefiniowana zbiorowość ma prawo do rozległej normatywnej kontroli nad jednostką, obejmującej w zasadzie wszystko. Wiele powiedzieć mogą na ten temat obrońcy praw kobiet i mniejszości seksualnych […]” (Andrzej Walicki, O polskiej rzeczywistości moralnej [w:] idem, Od projektu komunistycznego do neoliberalnej utopii, Kraków: Universitas, Polska Akademia Nauk, 2013, s. 277).

687

Słowa Donalda Tuska wygłoszone na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu 7 IV 2010 r. (https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/premier-tusk-jedno-slowo-prawdy-moze-pociagnac-dwa-wielkie-narody.html; dostęp 1 IX 2013 r.).

688

Ideę tę powieli rozwiązanie zastosowane pięć lat później na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu pod Smoleńskiem (Rosja) i na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Piatichatkach pod Charkowem (Ukraina), gdzie obok siebie zostaną umieszczone znaki trzech religii – a czterech wyznań – monoteistycznych (w tym dwóch chrześcijańskich): rzymskiego katolicyzmu, prawosławia, judaizmu i islamu. O ile w jednorazowym zestawieniu zostały one rozdysponowane w sposób symbolizujący równość w różnorodności, o tyle dominacja symboli katolickich w krajobrazie polskich części obu cmentarzy jest niepodzielna. W Katyniu leżące na ziemi sylwetki krzyży znaczą miejsca pochówków, a oprócz ołtarza z krzyżem w przestrzeni nekropolii znajduje się krucyfiks zwany krzyżem prymasowskim, z 1989 r. Krajobraz cmentarza w Piatichatkach jest zdominowany przez mnogość stojących krzyży katolickich i prawosławnych. Co się tyczy założenia cmentarnego w Miednoje, dysponuję jedynie jego opisami i dokumentacją fotograficzną zbyt skąpą, by wyciągnąć na ten temat miarodajne wnioski. W Katyniu dodatkowo odtworzono hierarchię także w obrębie grupy dominującej, chowając generałów w osobnych, indywidualnych grobach z osobnymi, indywidualnymi krzyżami.

689

„Fakt, że czarni są antytezą mirażu «białości», ideału europejskich wartości estetycznych, uderza […] jako przedłużenie jakiejś «realnej», widzialnej różnicy, do której błędnie zastosowano «dobre» i «złe» cechy. Jednak sama koncepcja koloru stanowi cechę nie rzeczywistości, ale Inności, albowiem w tym amorficznym świecie projekcji czarni są nie tylko czarnoskórzy, ale również Żydzi. […] Obraz Żyda jako czarnego nie był jedynie wytworem biologii rasowej końca dziewiętnastego wieku […]. Kojarzenie Żydów z «czarnością» jest bowiem tak stare jak tradycja chrześcijańska. Ikonografia średniowiecza zawsze zestawiała czarny wizerunek «Synagogi» czy «Starego Zakonu» z białym obrazem Kościoła [por. Paul Weber, Geistliches Schauspiel und krirchliche Kunst in ihrem Verhältniss erläutert an einer Ikonographie der Kirche und Synagogue, Stuttgart: Neff, 1894, oraz Paul Hildenfinger, La figure de la synagogue dans l’art du moyen âge, „Revue des Études Juives” 1903, nr 47, s. 187-196]. Skojarzenie to stanowiło artefakt chrześcijańskiej percepcji Żyda, który po prostu włączono do retoryki rasy. […] W oczach nie-Żyda w zachodnim społeczeństwie Żydzi stali się czarni” (Sander L. Gilman, Introduction: What Are Stereotypes and Why Use Texts to Study Them? [w:] idem, Difference and Pathology: Stereotypes of Sexuality, Race and Madness, Ithaca-London: Cornell University Press, 1990, s. 30, 31; przekład fragmentu Marcin Starnawski).

690

Nieuczciwością intelektualną byłoby jednakże pominąć stanowisko Andrzeja Walickiego w sprawie: idea narodu versus idea demokracji: „[I]stnieją bowiem ideologie narodowe w niczym niekolidujące z wartościami demokratycznymi i liberalnymi, wzbogacające demokrację liberalną o wymiar historyczno-wspólnotowy, bez prób cofania się do dławiących form ekskluzywistycznej, monotożsamościowej wspólnoty plemiennej. Jedną z nich […] nazywam «nacjonalizmem liberalnym». Odrzuca on zarówno «konstruktywizm» (czyli teorię narodu jako sztucznego «konstruktu» oraz wspólnoty swobodnie wybieranej), jak i «esencjalizm» czyniący jednostkę niewolnikiem ponadindywidualnej całości, w imieniu której występuje jakaś mniej lub bardziej samozwańcza elita. Pojmuje naród jako wspólnotę ponadlokalną, maksymalnie szeroką, a więc inkluzyjną, ujednostkowioną i pluralistyczną; wspólnotę kulturalną interpretuje komunikacyjnie jako dialog, a nie jako obowiązującą, odgórnie, kontrolowaną «tożsamość» […]” (Walicki, Czy idea narodu musi być monopolem prawicy?, s. 212-213). Można by zapytać, czy liberalna demokracja istotnie potrzebuje „nacjonalistycznej” korekty, czy na odwrót: dyscyplina liberalno-demokratyczna jest niezbędna, by okiełznać nacjonalizm – w cudzysłowie i bez cudzysłowu.

691

„Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie to najbardziej makabryczny monument w Warszawie. Stos krzyży w wielkim towarowym wagonie symbolizuje Polaków wywiezionych w głąb ZSRR” (Agnieszka Kowalska, Łukasz Kamiński, Wagon z krzyżami. Ul. Muranowska [w:] eidem, Zrób to w Warszawie! Alternatywny przewodnik „Gazety Co Jest Grane/Do it In Warsaw! „Gazeta Co Jest Grane” presents an alternative guide to Warsaw, Warszawa: Agora, 2008, s. 58).

692

Pomnik „Przedstawia stos krzyży na wagonie kolejowym bez ścian, który ustawiony jest na torach, a na każdym podkładzie szyn widnieje nazwa miejscowości znanych z kaźni narodu polskiego w ZSRR. Został on wybudowany ku czci Polakom Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, a więc w szczególności wywiezionych do łagrów oraz ofiarom zbrodni katyńskiej [pisownia oryginalna – E.J.]. Pomnikiem w szczególności opiekują się członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich i organizacji kombatanckich. W 1999 r. modlił się tu Jan Paweł II podczas VII pielgrzymki do Polski. Obok pomnika w 2006 r. podczas pielgrzymki do Polski swoim papamobile przejeżdżał też Benedykt XVI” (pl.wikipedia.org/Wiki/Pomnik_Poległy-m_i_Pomordowanym_na_Wschodzie).

693

Rysunki takie oglądałam u zaprzyjaźnionej rodziny oraz na konkursie plastycznym dla dzieci zorganizowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich w 2009 r.

694

„Chrystus sam kładzie się na krzyżu, «przygwożdżony» do niego ludzkim bólem, męczeństwem ofiar, co cierpiały i umarły w więzieniach, obozach i łagrach, za Boga i Ojczyznę. Pamięć o nich to symbole Polskiej Drogi wiodącej do naszego Zmartwychwstania. Wagon – pomnik Pomordowanych na Wschodzie – i samochód – «pomnik» męczeństwa ks. Popiełuszki” (Stacja XI – Krzyżowanie [w:] Jerzy Duda-Gracz, Golgota Jasnogórska, wprowadzenie Jan Golonka, wiersze Ernest Bryll, Częstochowa: Wydawnictwo Zakonu Paulinów „Paulinianum”, 2001, s. nlb.

695

Na przykład u Emanuela Ringelbluma, Calela Perechodnika, Ignatza Maybauma, Franklina Littella, Zinowija Tołkaczewa, Marca Chagalla, Adiny Blady-Szwajger, Heleny Merenholc, Adolfa Rudnickiego, Ludwika Heringa, Henryka Grynberga,


Скачать книгу