Zagłada Żydów. Studia i Materiały nr 10 R. 2014 t. I-II. Отсутствует

Zagłada Żydów. Studia i Materiały nr 10 R. 2014 t. I-II - Отсутствует


Скачать книгу
199. Pierwsze tygodnie po 22 VI 1941 r. to również sezon całopaleń w Łomżyńskiem, stąd dodatkowy powab schematu „wyjaśniająco-usprawiedliwiającego” w polskim kontekście. Por. także Philippe Perchoc, Les mutations du compromis mémoriel européen. Une étude balte [w:] Le Passé au présent. Gisements mémoriels et actions historicisantes en Europe centrale et orientale, red. Georges Mink, Pascal Bonnard, Paris: Michel Houdiard Éditeur, 2010, s. 55-67.

733

Por. Yitzhak Arad, La réécriture de la Shoah en Lituanie d’après les sources lituaniennes, „Revue d’Histoire de la Shoah”, lipiec-grudzień 2012, nr 197, s. 608, 646-647, 653-660.

734

Stryjek, „Wojna o pamięć”…, s. 214-215. Na forum europejskim sylwetka Witolda Pileckiego wydała się présentable, jakkolwiek świadczy to o braku lektury ze zrozumieniem raportu jego autorstwa. Zorientowano się natomiast, że w obrębie kategorii „Bohaterowie Walki z Totalitaryzmem” osoba rotmistrza ma służyć jako wehikuł awansu symbolicznego całkiem wątpliwych postaci. Chodzi o ten sam mechanizm, na mocy którego Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” posłużyło za narzędzie rehabilitacji Narodowych Sił Zbrojnych w obrębie kategorii „Żołnierze Wyklęci”, choć znowu należałoby zacząć od tego, jakim sposobem WiN został wykreowany na twór nieproblematyczny, skoro „od 1946 r. nie było większych różnic w podejściu do problemu Żydów między WiN, obozem narodowym, a zwłaszcza pozostającymi w konspiracji działaczami SN, oraz socjalistami. […] [P]ostrzeganie Żydów przede wszystkim, jeśli nie wyłącznie, w kategoriach zagrożenia było dosyć powszechne i nie ograniczało się bynajmniej tylko do skrajnie antysemickiej części podziemia czy nawet do samego podziemia. […] W cieniu owej walki o wolność i niezawisłość lęgły się upiory antysemityzmu, zabijano ludzi dlatego tylko, że byli Żydami, komunistami, stronnikami nowego porządku. Ideowość nierzadko wyradzała się w parawan dla zwyczajnego bandytyzmu. […] Historia antykomunistycznej konspiracji po 1944 r., jeśli będzie prawdziwa, nie dostarczy pożywki dla legendy” (Krystyna Kersten, Rozważania wokół podziemia 1944-1947 [w:] eadem, Między wyzwoleniem a zniewoleniem. Polska 1944-1956, Londyn: Aneks, 1993, s. 42, 44, 91, 94). Por. także Rafał Wnuk, Lubelski Okręg AK DSZ i WiN 1944-1947, Warszawa: Oficyna Wydawnicza Volumen, 2000).

735

Perchoc, Les mutations du compromis mémoriel européen.., s. 62; tłumaczenie moje.

736

Stryjek, „Wojna o pamięć”…, s. 198.

737

Paradygmat antykomunistyczny opiera się na braku precyzji definicyjnej i odróżnorodnieniu, a następnie demonizacji, delegitymizacji i zastosowaniu podwójnych standardów wobec wszystkiego, co zostanie uznane – choćby najzupełniej arbitralnie – za komunistyczne. Toteż w jednym worku terminologicznym lądują np. założenia Bauhausu, idea sprawiedliwości społecznej, strzelanie do robotników i zbrodnie stalinowskie. Okres 1945-1989 w historii Europy Środkowej i Wschodniej podlega stalinizacji, każdy akt gwałtu zaś zostaje usprawiedliwiony – a wręcz stanowi powód do chwały – jeśli tylko wypływał z pobudek antykomunistycznych. Znika kontrast między marksizmem jako filozofią społeczną i szkołą analizy krytycznej a „marleną”, czyli marksizmem-leninizmem, który – jak dzisiaj antykomunizm – był fałszywą świadomością i maczugą na myślących inaczej oraz kwestionujących status quo. Analizę założeń i stawek paradygmatu antykomunistycznego, w dalszym ciągu odosobnioną mimo upływu lat, zawiera studium: Anna Zawadzka, Żydokomuna. Szkic do socjologicznej analizy źródeł historycznych, „Societas/Communitas” 2009, nr 2, s. 199-243. Według Anny Zawadzkiej antykomunizm jest dzisiaj nie tyle dyskursem, ile zasadą legitymizującą dyskursy.

738

Artykuł ukazał się pierwotnie w j. angielskim, w tłumaczeniu Naftalego Greenwooda, w „Yad Vashem Studies” 2013, t. 41, nr 2, s. 23-53. Dziękujemy autorce i wydawcy za udzielenie zgody na jego tłumaczenie i przedruk.

739

Do tej grupy zaliczyć można również: Szaloma Chowalskiego, Filipa Friedmana, Józefa Kermisza i Szmuela Krakowskiego. Zob. Roni Stauber, Philip Friedman and the Beginning of Holocaust Studies [w:] Holocaust Historiography in Context: Emergence, Challenges, Polemics and Achievements, red. David Bankier, Dan Michman, Jerusalem: Yad Vashem i Berghahn, 2008, s. 83-102; Laura Jockusch, Collect and Record! Jewish Holocaust Documentation in Early Postwar Europe, New York-Oxford: Oxford University Press, 2012.

740

Ada Pagis, „Dni ciemności, momenty dobroci: o życiu Israela Gutmana”, Jeruszalaim: Ha-Kibuc Ha-Meuchad i Yad Vashem, 2008, s. 19 [tytuły publikacji hebrajskojęzycznych podajemy w tłumaczeniu na j. polski, w cudzysłowie – przyp. red.]. Biografia Gutmana przedstawiona w niniejszym artykule oparta jest na: Israel Gutman, „Bunt oblężonych: Mordechaj Anielewicz i powstanie w getcie warszawskim”, Jeruszalaim: Yad Vashem i Moreszet, 2013, oraz niezliczonych rozmowach, które przez lata prowadziliśmy.

741

Pagis, „Dni ciemności…” s. 38.

742

Podczas późniejszych wizyt w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie Gutman odnalazł dokumenty dotyczące śmierci matki. Ibidem, s. 48.

743

Wywiad z Gutmanem przeprowadzony pod koniec 2003 r. z okazji uroczystego otwarcia Muzeum Historycznego w Yad Vashem.

744

„Młodzi wychowankowie” odbywali szkolenie ideologiczne w niepodległej Polsce. Chociaż stanowili liczną grupę wśród dorosłych działaczy, wciąż uznawano ich za „wychowanków”, w przeciwieństwie do starszych przywódców ruchu.

745

Poza opisami jego działań w książce Ady Pagis zob. też Gutman, „Bunt oblężonych…”, s. 153-165. Pośród wielu artykułów publikowanych przez podziemną prasę Ha-Szomer ha-Cair można znaleźć opis getta warszawskiego sporządzony przez młodego Gutmana. Zob. „Wycieczka po ulicach getta” [w:] „Żydowska praca podziemna w getcie warszawskim”, t. 2, red. Josef Kermisz, Jeruszalaim: Yad Vashem, 1980, s. 237-239. Gutman regularnie składał raporty również Gepnerowi i dr. Ignacemu Schipperowi. Zob. też jego zeznania na procesie Eichmanna: Yisrael Gutman [w:] The Trial of Adolf Eichmann: Record of proceedings in the District Court of Jerusalem, Jerusalem: State of Israel, Ministry of Justice, 1993, s. 1153-1158.

746

Gutman wspominał po latach, że zdecydował się pozostać w getcie na wyraźną prośbę młodszej siostry. Gdy Niemcy aresztowali ważnych członków Bloku Antyfaszystowskiego, został on rozwiązany. Pagis, „Dni ciemności.”, s. 60.

747

W rzeczywistości pomiędzy kilkoma dowódcami oddziału Ha-Szomer ha-Cair: Józefem Kapłanem, Szmuelem Bresławem i Mordechajem Anielewiczem, wyczuwalne było napięcie. Zob. Gutman, „Bunt oblężonych…” s. 153-162, 176-177; Josef Szamir, „Szmuel Bresław – walka i nadzieja, getto warszawskie 1940-1943”, Tel Awiw: Moreszet, 1994, s. 94-95.

748

Zob. Pagis, „Dni ciemności…” s. 41-43. Nie dziwi, że wspomniane kwestie nie zostały poruszone w „Buncie oblężonych.”. Nawet kilkadziesiąt lat po wojnie Gutman żałował, że między nim a Anielewiczem powstała przepaść.

749

Przed wojną Aleksander Landau był współwłaścicielem fabryki wyrobów drzewnych przy ul. Gęsiej 30. W getcie był jednym z żydowskich kierowników szopu, który powstał w tym miejscu. Działacz Poalej Syjon-Lewicy. Był bliskim znajomym Emanuela Ringelbluma i wspierał jego przedsięwzięcia. Jego córka Margalit zginęła podczas akcji styczniowej. W kwietniu 1943 r. Landau przeszedł na stronę aryjską, później zgłosił się do Hotelu Polskiego, skąd wraz z innymi został wywieziony do obozu w Vittel; został zamordowany w Auschwitz.

750

Gutman, „Bunt oblężonych..”, s. 272.

Скачать книгу