Zagłada Żydów. Studia i Materiały nr 10 R. 2014 t. I-II. Отсутствует

Zagłada Żydów. Studia i Materiały nr 10 R. 2014 t. I-II - Отсутствует


Скачать книгу
Badaną próbę stanowiło 1000 uczniów liceów i szkół zawodowych (http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomo-sci/1,114873,6503745,Mlodzi_maja_coraz_mniej_uprzedzen_wobec_Zydow.html – materiał z 16 IV 2009, dostęp w październiku 2013 r.).

697

Badanie przeprowadzone w 2011 r. przez Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW wykazało, że około 10% ankietowanych wierzy i zdecydowanie wierzy, że Żydzi porywają chrześcijańskie dzieci, 56,4% natomiast ani się z tym zgadza, ani nie zgadza. „Było to ogólnopolskie badanie na próbie 620 internautów w wieku 15-35 lat. Badanie to miało na celu rozpoznanie, czy tego typu legendy występują wśród osób nowoczesnych, korzystających z dobrodziejstw współczesnych technologii” (Michał Bilewicz, Agnieszka Haska, Wiara w mord rytualny we współczesnej Polsce, http://www.otwarta.org/index.php/kto-wierzy-w-mord-rytualny/ – materiał z 1 X 2012, dostęp w październiku 2013 r.). Wnioskom badawczym towarzyszył komentarz: „Tego typu mity o mordzie rytualnym występują głównie u osób o niskim wykształceniu, mieszkających na wsi i w mniejszych ośrodkach miejskich, w szczególności we wschodnich częściach kraju”. W kwestionariuszu nie uwzględniono zeświecczonych, zracjonalizowanych mutacji mitu.

698

Por. Paweł Lisicki, Kto zabił Jezusa? Prawda i interpretacje, Kraków: Wydawnictwo m, 2013. Niewiele później autora uwiarygodniło Muzeum Historii Żydów Polskich, zapraszając go do moderowania dyskusji Patriotyzm dziś w ramach muzealnych obchodów rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. (http://www.jewishmuseum.org.pl/pl/wydarzenie/patriotyzm-dzis; dostęp 11 XI 2013 r.).

699

„Nazwa «Skwer Matki Sybiraczki» została nadana na podstawie uchwały nr XXXVII/1153/2008 Rady m.st. Warszawy z 10 VII 2008 roku w sprawie nadania nazwy skwerowi w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy (Dz. Urz. Woj. Mazowieckiego nr 141 z 18 VIII 2008, poz. 5001). Obiekt nie posiadał poprzednio odrębnej nazwy, był częścią ulicy Muranowskiej. Z wnioskiem o nadanie nazwy «Matki Sybiraczki» występowało do Rady m.st. Warszawy w 2005 i 2007 r. środowisko Związku Sybiraków […]. W wyniku dyskusji z wnioskodawcami radni Warszawy pozytywnie zaopiniowali propozycję, by nazwę «Matki Sybiraczki» otrzymało właśnie to miejsce między jezdniami ul. Muranowskiej z pomnikiem Pomordowanym na Wschodzie. Również radni dzielnicy Śródmieście pozytywnie zaopiniowali wniosek Sybiraków […]” (e-mail podinspektorki Wydziału Dziedzictwa i Współpracy Zagranicznej w Biurze Kultury Urzędu m. st. Warszawy Simony Kowalewskiej do mnie z 12 VI 2014 r.).

700

„[I]stnieją dwa zasadnicze typy sztuki niepamięci. Pierwszy mógłby oznaczać zapomnienie proste – takie, w którym zupełnie nieomal zanika zbiorowa pamięć o jakichś ideach, organizacjach i tworzących je ludziach. Zostają one wtedy wyparte do tzw. archiwów historii (albo też „wyrzucone na jej śmietnik” – żeby przypomnieć jeden z rozpowszechnionych niegdyś zwrotów polemicznych); przechowują się w kolekcjach erudytów, kołaczą w głowach dziwaków i anachoretów. Typ drugi oznacza niepamięć przewrotną – związany jest bowiem najpierw z przeniesieniem, a potem dopiero z wyparciem. Przeniesieniu podlegają nazwy, hasła, pojęcia; wyparciu natomiast ulega ich pierwotna, oryginalna treść. Nazwy i hasła zyskują wówczas jakby nowe, drugie, pełne wpływu i rozgłosu życie; idee zaś ulegają utajeniu” (Andrzej Mencwel, Koniec marzeń [w:] Sens uczestnictwa. Wokół idei Jana Strzeleckiego, red. Andrzej Siciński, Warszawa: Wydawnictwo IFiS PAN, 1991, s. 22-23).

701

Por. Dariusz Libionka, Laurence Weinbaum, Bohaterowie, hochsztaplerzy, opisywacze. Wokół Żydowskiego Związku Wojskowego, Warszawa: Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów, 2011, zwłaszcza od s. 451.

702

Druga data, 27-28 IV 1943 r., zaczerpnięta jest z legend na temat ŻZW.

703

Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa reprezentował jej sekretarz Andrzej Przewoźnik, Centrum Begina – Mosze Arens, były minister obrony oraz spraw zagranicznych Izraela (por. list Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa do Biura Inicjatyw Społecznych Kancelarii Prezydenta RP z 1 IV 2008 r. w zasobach archiwalnych Zarządu Dróg Miejskich, Wydziału Miejskiego Systemu Informacji; por. także e-mail rzecznika ambasady Izraela Michaela Sobelmana do mnie z 6 VI 2014 r.). Mosze Arens jest autorem monografii Żydowskiego Związku Wojskowego (Flagi nad gettem. Rzecz o powstaniu w getcie warszawskim, tłum. Michał Sobelman i Joanna Stoecker-Sobelman, Kraków-Budapeszt: Austeria, 2011). W ocenie Libionki i Weinbauma: „Włożył [Arens – E.J.] w swoje działania wiele wysiłku, lecz nie można tego opracowania uznać za publikację naukową. Natomiast sposób potraktowania tematu i wykorzystania literatury przedmiotu może wywoływać u zorientowanych w tej problematyce czytelników najwyższe zdumienie” (Libionka, Weinbaum, Bohaterowie, hochsztaplerzy, opisywacze.., s. 18; por. ibidem krytyczna analiza pracy Arensa, na stronach odnotowanych w indeksie nazwisk pod „Arens”).

704

Pomijam tu trzy bezpośrednie obstawienia pomnika na dawnym Umschlagplatzu, wykorzystujące symbol kotwicy Polski Walczącej i wydarzenia z okresu powstania warszawskiego. Więcej na ten temat zob. Elżbieta Janicka, Festung Warschau, wstęp Bożena Keff, Warszawa: Krytyka Polityczna, 2011, s. 73-75, 164-171.

705

Kapralski, Battlefields of Memory., s. 3-4.

706

„Wypada powtórzyć etnograficzny banał: każda kultura uważa się za jedynie prawdziwą i godną miana ludzkiej” (Joanna Tokarska-Bakir, Legendy o krwi. Antropologia przesądu, Warszawa: W.A.B., 2008, s. 348).

707

Ibidem, s. 592. „[Ś]więtowanie soboty postrzegano jako odwrotność chrześcijańskiego świętowania niedzieli. W historycznym obrazie Żyda inwersje te były jeszcze wyraźniejsze – o Żydach mówiono, że rodzą się przez odbyt, o ich mężczyznach, że mają menstruację jak kobiety, o kobietach zaś, że w ogóle «mają w poprzek»” (ibidem).

708

Akt klasyfikacji – podobny we wszystkich kulturach archaicznych, uniwersalny i właściwy strukturze świadomości ludzkiej – przeszedł w agresywny wzór kultury wymierzony w Żydów w okresie wyodrębniania się chrześcijaństwa z judaizmu. Teologiczna niesamodzielność i personalna tożsamość tłumaczyłyby agresję chrześcijaństwa wobec judaizmu, charakterystyczną dla „opisanego przez Freuda narcyzmu małych różnic: tendencji do wyolbrzymiania różnic właśnie w związku z podobieństwem i zagrożeniem, jakie stwarza ono dla poczucia odrębności” (ibidem, s. 585).

709

Niezależnie od narcyzmu małych różnic niektórzy bibliści wskazują na historyczny kontekst, w którym – kilka dziesiątków lat po śmierci Jezusa, jeśli nie później – zrodził się antyżydowski przekaz świętych tekstów chrześcijaństwa: „Ewangelie powstały ponadto po wyniszczającym buncie Żydów przeciw rzymskim władzom okupacyjnym w Jerozolimie. Ten atak wywołał ostry kontratak owych władz wymierzony w społeczność żydowską. W tej sytuacji piszący Ewangelie niewątpliwie chcieli odłączyć rodzącą się dopiero wspólnotę chrześcijańską od głównego nurtu żydowskiego, aby uchronić ją przed karą ze strony Rzymian” (John T. Pawlikowski, Od takich biblistów uchowaj nas, Panie, „Gazeta Wyborcza”, 7-8 IX 2013, s. 31). Z tym poglądem zgadza się tak wybitny badacz starożytności jak Martin Goodman (por. idem, Rzym i Jerozolima. Zderzenie antycznych cywilizacji, tłum. Olga Zienkiewicz, Warszawa: Magnum, 2007). Jakkolwiek było, w Ewangeliach manifestuje się duch rzymskiej propagandy, która w okresie po zdobyciu i zburzeniu Świątyni, czyli ostatniego punktu oporu buntowników w Jerozolimie, zaczęła przedstawiać Żydów jako wrogów rodzaju ludzkiego – hostes humani generis. Te właśnie wydarzenia upamiętnia rzymski Łuk Tytusa Flawiusza, pogromcy żydowskich powstańców – budowla, z którą polemiczny dialog z pozycji lewicowego


Скачать книгу